Woda, czyli związek chemiczny wodoru i tlenu, to doskonały rozpuszczalnik.
W wodzie pitnej rozpuszczone są substancje pochodzące ze środowiska, procesu uzdatniania wody oraz minerały. Skład wody wpływa na doznania zmysłowe odczuwane podczas jej picia czyli na smak, zapach i odczucie w ustach. Dlatego w laboratorium smaku BRITA działającym od ponad 5 lat w Taunusstein w Niemczech opracowano „koło wodne”.
Jak smakuje woda?
Parując, woda uwalnia minerały i zanieczyszczenia. Gdy natomiast skrapla się w atmosferze, zaczynają się w niej rozpuszczać nowe substancje i woda nabiera nowych właściwości. Spadając na ziemię, woda deszczowa rozpuszcza w sobie dwutlenek węgla i staje się lekko kwaśna.
Następnie woda przesącza się przez glebę, gromadząc materię organiczną i resztki biologiczne oraz wypłukując minerały. W efekcie woda może zawierać różnorodne mieszanki substancji, które nadają jej niespodziewanie szeroką i zróżnicowaną gamę smaków i właściwości.
Woda, która znajduje się w sieci wodociągowej, została uprzednio oczyszczona i zbadana. Woda pitna jest jednym z najściślej kontrolowanych produktów spożywczych w Unii Europejskiej, istnieją bowiem ścisłe normy dotyczące jej składu. Okazuje się jednak, że w wodzie mogą pozostawać niektóre minerały, substancje używane do dezynfekcji oraz drobinki z rurociągów. (1) (2)
Woda będąc doskonałym rozpuszczalnikiem może więc zawierać różne minerały, związki organiczne lub substancje pochodzące z uzdatniania wody, które wpływają na jej właściwości sensoryczne.