Several hands clap together

Recykling filtrów BRITA

Razem dla środowiska

Czy to jako opakowanie żywności, czy w urządzeniach kuchennych, czy w samochodach: nie sposób wyobrazić sobie naszego codziennego życia bez plastiku. W końcu plastik jest bardzo praktyczny, ponieważ niewiele waży i łatwo się go formuje. W BRITA również pracujemy z tworzywami sztucznymi, czy to w naszych wkładach do domowych filtrów do wody, czy też w filtrach profesjonalnych.

Oprócz plastiku, pracujemy z innymi materiałami, aby zapewnić najwyższą jakość użytkowania filtrów do wody. Dlatego już w 1992 roku rozpoczęliśmy recykling naszych filtrów. W ten sposób oszczędzamy zasoby i jednocześnie chronimy środowisko.

Czy wiesz co to są tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego?

W coraz większej liczbie produktów stosujemy te przyjazne dla środowiska, nadające się do recyklingu materiały. Dowiedz się więcej w naszym artykule o materiałach w BRITA.

Program recyklingu BRITA - od 1992

"Dlaczego mielibyśmy zostawić recykling naszych filtrów do wody innym, skoro możemy to zrobić sami wraz z naszymi partnerami?" Takie pytanie zadał założyciel firmy BRITA, Heinz Hankammer, kiedy w 1992 roku uruchomił program recyklingu filtrów do wody BRITA. W tamtym czasie była to prawdziwie pionierska praca!

Od tego czasu filtry do wody oddawane do siedziby firmy BRITA w Niemczech są segregowane we własnym zakładzie i przetwarzane w celu poddania ich recyklingowi. Ponadto sami regenerujemy materiał filtracyjny i wykorzystujemy go ponownie w nowych wkładach - w ten sposób naprawdę zamykamy obieg materiałów. 

Dowiedz się, jak działa nasz wewnętrzny program recyklingu, wykorzystujący najważniejsze elementy filtrów do wody BRITA.

Parts of shredded cartridges in a hand

Obudowa z tworzywa sztucznego

Zmiażdżone plastikowe obudowy i włóknina są odbierane przez odpowiednie firmy, które następnie je czyszczą, rozdzielają i rozdrabniają na granulat. Włóknina, stanowiąca tylko niewielką część całości, jest utylizowana termicznie. Granulat z tworzywa sztucznego stosowany jest do produkcji rur do sieci wodociągowych i kablowych.

Activated carbon in a box

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest zwracany do pierwotnych dostawców, którzy poddają go recyklingowi i ponownie wykorzystują w różnych procesach filtracji (np. w oczyszczaniu ścieków).

Ion exchanger in a hand

Wymiennik jonowy

„Sercem” programu recyklingowego firmy BRITA jest nasz własny zakład regeneracji. To właśnie tutaj odzyskane wymienniki jonowe poddajemy regeneracji, które są następnie wykorzystywane ponownie jako domieszka przy produkcji nowych wkładów filtracyjnych.

Recykling filtra do wody BRITA w 75 sekund

Czy chcesz wiedzieć, jak działa recykling wkładu filtrującego BRITA? Nasz film pokazuje jak to działa na przykładzie wkładu MAXTRA.

Animated globe with white BRITA logo

Przyjazne rozwiązanie dla środowiska: dzięki programowi recyklingu BRITA prawie wszystkie komponenty filtrów do wody BRITA mogą zostać poddane recyklingowi i wrócić do obiegu materiałowego.

Recykling filtrów do wody BRITA na całym świecie

Program recyklingu BRITA przyjął się w wielu krajach, takich jak Niemcy, Anglia, Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Belgia, Holandia oraz Polska. We współpracy z wieloma partnerami handlowymi, wkłady BRITA są zbierane i przywożone do naszej siedziby w Niemczech. W Azji filtry nie są transportowane do Niemiec. Natomiast współpracujemy z firmami partnerskimi, aby umożliwić recykling filtrów na miejscu.
 

BRITA production plant in Bad Camberg / Germany

Zakład produkcyjny BRITA w Bad Camberg / Niemcy: Tutaj produkowane są filtry do wody BRITA, w tym regenerowany wymiennik jonowy.

Lokalna zbiórka zużytych wkładów BRITA!

W trosce o środowisko uruchomiliśmy specjalny program zbiórki zużytych wkładów BRITA - "Daj filtrom nowe życie". Dołącz do klubu #RecyklingzBRITA! Więcej informacji znajdziesz tutaj.