Plastik jest ceniony ze względu na lekkość, wytrzymałość i elastyczność. W świetle rygorystycznych wymogów dotyczących higieny i jakości obowiązujących w firmie BRITA plastik jest praktycznie idealny. Mimo to patrzymy krytycznie na to, w jaki sposób produkcja i korzystanie z plastiku wpływają na planetę, i bardzo poważnie traktujemy naszą rolę w tej kwestii. Właśnie dlatego chcemy znacznie zredukować wykorzystanie plastiku w naszych produktach – o 30% do 2025 roku! Aby to osiągnąć, badamy różne alternatywy, zwracając uwagę na szereg czynników. Poza kryteriami jakości, higieny i bezpieczeństwa, równie poważnie przyglądamy się kosztom produkcji, a także kwestiom emisji CO2 i możliwości recyklingu.
Innowacja: materiały biopochodne zamiast pierwotnego plastiku
W naszym przypadku bardzo odpowiednie okazało się innowacyjne biopochodne tworzywo sztuczne. Jest ono produkowane całkowicie lub częściowo z odnawialnych źródeł biologicznych, np. roślin i jest równie trwałe oraz zdatne do recyklingu jak standardowe tworzywo sztuczne. Wszelkie różnice można wykryć wyłącznie w laboratorium, podczas analiz naukowych.
W BRITA wierzymy, że grunty rolne należy wykorzystywać do uprawy żywności dla ludzi i zwierząt, a nie nieprzetworzonych materiałów dla branży tworzyw sztucznych. Dlatego stosowane przez nas biopochodne tworzywo sztuczne zawiera wyłącznie pozostałości po innych procesach, na przykład produkcji żywności lub papieru. W przypadku dzbanka filtrującego do wody Style eco jest to olej talowy – produkt uboczny obróbki drewna.
Zrównoważone i certyfikowane
Wykorzystując biopochodne tworzywo sztuczne, możemy znacznie zmniejszyć swój ślad węglowy oraz poziom wykorzystania standardowych tworzyw sztucznych – i będziemy kontynuować te działania w przyszłości.
Mówiąc o biopochodnych tworzywach sztucznych użytych w naszych produktach, umieściliśmy informację o wartości procentowej oraz tzw. bilansie masy. To oznacza, że można dokładnie sprawdzić, jaką ilość biopochodnych tworzyw sztucznych zastosowano w danym produkcie. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane także w innych branżach, np. na rynku zielonej energii. Bilans masy to metoda, w ramach której (w naszym przypadku) materiały biopochodne są mieszane z materiałami kopalnymi podczas procesu produkcji. Z tak wytworzonego materiału powstaje produkt końcowy. Wszyscy nasi dostawcy pracują zgodnie ze specyfikacjami określonymi w uznanym na całym świecie standardzie certyfikacyjnym ISCC, który śledzi materiał biopochodny w całym cyklu produkcyjnym.
Zrównoważony rozwój w ruchu: nasze opakowania
Zależy nam nie tylko na zrównoważonej produkcji, ale także na odpowiednich opakowaniach i wysyłce naszych produktów. Odpady opakowaniowe to problem na skalę globalną. Chcemy przyczynić się do ograniczania odpadów oraz powiązanego z nimi śladu węglowego. To poważne wyzwanie, ponieważ opakowanie ma bardzo konkretny cel – musi chronić nasze produkty przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami podczas transportu.
Opracowujemy koncepcje ograniczenia ilości opakowań i jednocześnie stosowania bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. Pracujemy m.in. nad tym, by całkowicie wyeliminować plastik z opakowań naszych produktów. Tam, gdzie jeszcze nie jest to możliwe, ograniczamy wykorzystanie tworzyw sztucznych do minimum i upewniamy się, że można łatwo poddać je recyklingowi. W sektorze e-commerce stosujemy już koncepcję „wysyłki we własnym opakowaniu”. Zakłada ona stosowanie opakowań, które można wykorzystać bezpośrednio jako pudełka do wysyłki. W ten sposób oszczędzamy istotne zasoby.