Jezioro w górach

Zrównoważony rozwój BRITA

Zrównoważony rozwój oparty na przekonaniach

Kobieta wchodzi do lasu

Nasz manifest zrównoważonego rozwoju

Biegnąc po piaszczystej plaży, zanurzając się w morskich falach, wspinając się w górach lub spacerując po lesie – doświadczamy potęgi natury.

Lecz dziś przyroda utraciła swoją naturalność.

Materiały i opakowania

Biopochodne tworzywo sztuczne i więcej: Odkryj zrównoważone materiały wykorzystywane w naszych produktach i opakowaniach

Plastik jest ceniony ze względu na lekkość, wytrzymałość i elastyczność. W świetle rygorystycznych wymogów dotyczących higieny i jakości obowiązujących w firmie BRITA plastik jest praktycznie idealny. Mimo to patrzymy krytycznie na to, w jaki sposób produkcja i korzystanie z plastiku wpływają na planetę, i bardzo poważnie traktujemy naszą rolę w tej kwestii. Właśnie dlatego chcemy znacznie zredukować wykorzystanie plastiku w naszych produktach – o 30% do 2025 roku! Aby to osiągnąć, badamy różne alternatywy, zwracając uwagę na szereg czynników. Poza kryteriami jakości, higieny i bezpieczeństwa, równie poważnie przyglądamy się kosztom produkcji, a także kwestiom emisji CO2 i możliwości recyklingu.

Innowacja: materiały biopochodne zamiast pierwotnego plastiku

W naszym przypadku bardzo odpowiednie okazało się innowacyjne biopochodne tworzywo sztuczne. Jest ono produkowane całkowicie lub częściowo z odnawialnych źródeł biologicznych, np. roślin i jest równie trwałe oraz zdatne do recyklingu jak standardowe tworzywo sztuczne. Wszelkie różnice można wykryć wyłącznie w laboratorium, podczas analiz naukowych.

W BRITA wierzymy, że grunty rolne należy wykorzystywać do uprawy żywności dla ludzi i zwierząt, a nie nieprzetworzonych materiałów dla branży tworzyw sztucznych. Dlatego stosowane przez nas biopochodne tworzywo sztuczne zawiera wyłącznie pozostałości po innych procesach, na przykład produkcji żywności lub papieru. W przypadku dzbanka filtrującego do wody Style eco jest to olej talowy – produkt uboczny obróbki drewna.

Zrównoważone i certyfikowane

Wykorzystując biopochodne tworzywo sztuczne, możemy znacznie zmniejszyć swój ślad węglowy oraz poziom wykorzystania standardowych tworzyw sztucznych – i będziemy kontynuować te działania w przyszłości.

Mówiąc o biopochodnych tworzywach sztucznych użytych w naszych produktach, umieściliśmy informację o wartości procentowej oraz tzw. bilansie masy. To oznacza, że można dokładnie sprawdzić, jaką ilość biopochodnych tworzyw sztucznych zastosowano w danym produkcie. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane także w innych branżach, np. na rynku zielonej energii. Bilans masy to metoda, w ramach której (w naszym przypadku) materiały biopochodne są mieszane z materiałami kopalnymi podczas procesu produkcji. Z tak wytworzonego materiału powstaje produkt końcowy. Wszyscy nasi dostawcy pracują zgodnie ze specyfikacjami określonymi w uznanym na całym świecie standardzie certyfikacyjnym ISCC, który śledzi materiał biopochodny w całym cyklu produkcyjnym.

Zrównoważony rozwój w ruchu: nasze opakowania

Zależy nam nie tylko na zrównoważonej produkcji, ale także na odpowiednich opakowaniach i wysyłce naszych produktów. Odpady opakowaniowe to problem na skalę globalną. Chcemy przyczynić się do ograniczania odpadów oraz powiązanego z nimi śladu węglowego. To poważne wyzwanie, ponieważ opakowanie ma bardzo konkretny cel – musi chronić nasze produkty przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami podczas transportu.

Opracowujemy koncepcje ograniczenia ilości opakowań i jednocześnie stosowania bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. Pracujemy m.in. nad tym, by całkowicie wyeliminować plastik z opakowań naszych produktów. Tam, gdzie jeszcze nie jest to możliwe, ograniczamy wykorzystanie tworzyw sztucznych do minimum i upewniamy się, że można łatwo poddać je recyklingowi. W sektorze e-commerce stosujemy już koncepcję „wysyłki we własnym opakowaniu”. Zakłada ona stosowanie opakowań, które można wykorzystać bezpośrednio jako pudełka do wysyłki. W ten sposób oszczędzamy istotne zasoby.

Dbaj o środowisko razem z BRITA

Oblicz o ile możesz zredukować odpady i emisję CO2!

Ile litrów wody wypijasz dziennie?

1 l

2 l

3 l

4 l

5 l

Jakie ilości odpadów generujesz rocznie

Butelki PET

Wkłady filtrujące MAXTRA










{{values.kgbottle}}kg









{{values.kgfilter}}kg

Używając wkładów BRITA MAXTRA możesz zredukować ilość odpadów o {{values.kgdifference}} kg rocznie.

Założenia obliczeń: butelki PET 1,5 l (0,035 kg) i wkład MAXTRA (0,149 kg), wartości zaokrąglone, dane z listopada 2021 r.

Jakie ilości CO2 generujesz rocznie

Butelki PET

Wkłady filtrujące MAXTRA










{{values.co2bottle}}kg









{{values.co2filter}}kg

Wkłady BRITA MAXTRA pomagają Ci zredukować emisję CO2 o {{values.co2difference}} kg rocznie.

Porównanie w oparciu o obliczenia wewnętrzne na podstawie badań naukowych, wartości zaokrąglone, dane z listopada 2021 r.

Pomóż promować zrównoważony rozwój…

-{{values.kgdifference * counterAnimation | round}}kg

-{{values.co2difference * counterAnimation | round}}kg

…i chronić środowisko.

Założony jest podobny sposób użytkowania.

Inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju w BRITA

Dowiedz się o naszych inicjatywach dotyczących współpracy z konsumentami i klientami biznesowymi w celu oszczędzania zasobów i ochrony środowiska

Grupa krewnych w różnym wieku siedzących przy stole

Recykling wkładów filtrujących do wody z gospodarstw domowych

Nasze wkłady filtrujące do wody można niemal w całości poddać recyklingowi. Ponadto samodzielnie regenerujemy niektóre składniki mieszanki filtrującej i wykorzystujemy je ponownie w nowych wkładach filtrujących do wody, zamykając w ten sposób obieg materiałów.

2 współpracowników spotykających się przy dyspenserze do wody BRITA

Dyspensery pomagają ograniczać emisje w firmach

Stosując dyspensery do wody BRITA, firma może zaoszczędzić rocznie nawet 86% równowartości CO2 w porównaniu z wodą butelkowaną. Nasze dyspensery do wody pomagają firmom osiągać cele dotyczące zrównoważonego rozwoju także na wiele innych sposobów.

Barista w kawiarni

Recykling wkładów Professional Filter

Wyrzucanie wkładów to już przeszłość! Razem z naszymi klientami biznesowymi zbieramy zużyte wkłady filtrujące do wody i na nowo wprowadzamy je do obiegu materiałów.

Cele w zakresie zrównoważonego rozwoju

Kształtowanie zrównoważonych rozwiązań: dowiedz się więcej o naszej strategii na 2025 rok

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność biznesu to wartości zakorzenione w wizji naszej firmy oraz nieodłącznie wpisane w każdy aspekt naszej działalności. Nasze portfolio produktów stanowi doskonały punkt wyjścia do realizowania tej wizji. Jednak nasza odpowiedzialność się na tym nie kończy. Jako firma kupujemy, produkujemy i transportujemy towary, a także zużywamy energię elektryczną i inne zasoby. Każde takie działanie powoduje emisję CO2. Mierzymy się z tą odpowiedzialnością.

Uczyniliśmy zrównoważony rozwój centralną częścią naszej strategii korporacyjnej. Wkład w ochronę planety to nowy wskaźnik zrównoważonego rozwoju, który mierzy nasz sukces w takim samym stopniu, jak obroty i zysk. W naszej Karcie zrównoważonego rozwoju określiliśmy konkretne cele, które chcemy osiągnąć do 2025 roku.

Wkład w ochronę planety BRITA – jasne i proste wyjaśnienie

Wkład BRITA w ochronę planety

Karta zrównoważonego rozwoju BRITA w skrócie

  

Kolorowe plastikowe kulki w dłoni

Materiały

Nasze produkty pomagają zapobiegać generowaniu odpadów i emisji. Aby w dalszym ciągu wzmacniać ich pozytywny wpływ, staniemy się mniej zależni od pierwotnego plastiku i zredukujemy ślad węglowy naszych produktów.

Konkretny cel:

  • Ograniczenie pierwotnego plastiku w naszym portfolio flagowych produktów o 30% do 2025 roku
Przyjazne środowisku kartonowe pudełko BRITA

Opakowanie

Odpady opakowaniowe to globalny problem. Ograniczymy nasz ślad węglowy, wykorzystując mniej materiałów opakowaniowych oraz zastępując pierwotny plastik bardziej zrównoważonymi materiałami.

Konkretne cele:

  • Wyeliminowanie 5000 ton opakowań do 2025 roku
  • Wyeliminowanie pierwotnego plastiku w nowych opakowaniach od 2025 roku
  • Upewnienie się, że nasze opakowania są w 100% zdatne do recyklingu i wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym
Wkład filtrujący BRITA jest opróżniony

Ponowne wykorzystanie i recykling

Naszym największym priorytetem jest ponowne wykorzystywanie materiałów lub poddawanie ich wysokiej jakości procesowi recyklingu. Zależy nam, by materiały wykorzystane w naszych produktach otrzymały wartościowe drugie życie.

Konkretne cele:

  • Zwiększenie udziału zwracanych wymienników jonowych do 20% do 2025 roku
  • Wdrożenie koncepcji odnawiania dyspenserów do 2023 roku
Korona drzewa w dżungli

Emisje

Ograniczanie śladu węglowego naszej firmy to kluczowe działanie, jakie możemy podjąć, by przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Osiągniemy to poprzez minimalizowanie emisji oraz równoważenie emisji, których nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Konkretne cele:

  • Osiągnięcie neutralności węglowej w odniesieniu do emisji związanych z działalnością biznesową (Zakres GHG 1+2), a także logistyką, flotą i podróżami – od 2023 roku
  • Zdefiniowanie naszej drogi do zeroemisyjności netto – do 2023 roku

Ślad węglowy firmy

Weryfikacja zrównoważonego rozwoju: dowiedz się więcej o naszym wskaźniku efektywności w zakresie zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój oznacza dla nas dbanie o planetę w taki sposób, by mogły żyć na niej przyszłe pokolenia. Obejmuje to także świadomość naszego wpływu na zmiany klimatu oraz ograniczanie go wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Aby poczynić dalsze postępy na tej drodze, po raz pierwszy zdefiniowaliśmy konkretne cele dotyczące ochrony klimatu, tworząc Kartę zrównoważonego rozwoju.

Od 2015 roku rejestrujemy emisje generowane przez budynki, produkcję, podróże oraz transport towarów we wszystkich naszych lokalizacjach w ujęciu rocznym. Przy ocenianiu naszego śladu węglowego dokonujemy obliczeń zgodnie ze standardem Greenhouse Gas Protocol, a następnie poddajemy nasze wyniki niezależnej weryfikacji. Począwszy od 2023 roku mamy zamiar równoważyć istotne i nieuniknione emisje związane z naszą działalnością, korzystając ze starannie wybranych projektów kompensacji. Mamy jednak świadomość, że w perspektywie długoterminowej musimy zrobić więcej. Na przykład musimy zadbać o to, by nasz łańcuch wartości stał się bardziej przyjazny klimatowi, a nawet neutralny klimatycznie. Do końca 2023 roku ustalimy plan dążenia do zeroemisyjności netto, aby ostatecznie usuwać z atmosfery równowartość generowanych przez nas emisji.

Nie planuj – działaj!

Długoterminowe strategie klimatyczne są ważne, ale musimy chronić klimat już dziś! BRITA już wdraża liczne środki, dzięki którym nasza firma stanie się bardziej przyjazna dla klimatu: 

  • Certyfikowana zielona energia w wielu obiektach BRITA Group
  • Promowanie służbowych samochodów elektrycznych oraz ponad 40 bezpłatnych stacji ładowania w lokalizacjach BRITA w Szwecji
  • Wytwarzanie własnej energii elektrycznej dzięki systemom fotowoltaicznym 
  • Efektywne klimatycznie metody konstrukcyjne oraz technologie energooszczędne w nowych i odnowionych budynkach BRITA Group
  • Zoptymalizowane trasy logistyczne oraz zmiana środków transportu na statki i kolej
  • Wykorzystywanie w naszych produktach zrównoważonych materiałów z mniejszym śladem węglowym 
Zakład produkcyjny BRITA w Niemczech

Zakład produkcyjny BRITA w Bad Camberg w Niemczech: Budynek o nowoczesnej drewnianej konstrukcji, zasilany w 100% zieloną energią.

Materiały do pobrania

BRITA obraz domyślny

BRITA Sustainability Policy

(PDF, 2,35 MB)
Pobierz teraz
BRITA obraz domyślny

Sustainability Report

(PDF, 26,61 MB)
Pobierz teraz
BRITA obraz domyślny

ISO Certificates

(PDF, 1,34 MB)
Pobierz teraz
BRITA obraz domyślny

BRITA Human Rights Statement

(PDF, 858,03 KB)
Pobierz teraz