Co dokładnie obejmują poszczególne elementy ESG (Environmental Social Governance)?
- Środowisko (Environmental) – pojęcie to dotyczy wszystkich działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego i przeciwdziałanie jego degradacji. Obejmuje ono m.in.: zaangażowanie przedsiębiorstwa w obniżenie emisji dwutlenku węgla. Firmy mogą w tym zakresie np. zminimalizować ilość odpadów, redukując zużycie papieru, czy zmieniając sposób dystrybucji wody w firmie. Zamiast oferować pracownikom i gościom wodę w plastikowych butelkach, można zastosować dyspenser do wody podłączony do sieci wodociągowej z profesjonalnym systemem filtracji. Inne inspiracje znajdziesz w wywiadzie z Petrą Hunter z Uniwersytetu Augsburskiego: Ograniczenie odpadów w firmie.
- Społeczna odpowiedzialność (Social Responsiblity) – jest związana z relacjami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Termin obejmuje m.in.: inwestowanie w kapitał ludzki, dbałość o równość płac, ochronę danych czy transparentną politykę informacyjną przedsiębiorstwa. W jego skład wchodzi też: wolontariat, etyczność przedsiębiorstwa, zrównoważony łańcuch dostaw, akcje charytatywne itp.
Drugi człon skrótu ESG (Environmental Social Governance) odnosi się jednak przede wszystkim do przestrzegania praw pracowniczych i zasad BHP. Mowa tu m.in. o zapewnieniu odpowiedniej ilości wody pitnej w miejscu pracy, szczególnie w uciążliwych warunkach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Woda dla pracowników. Przepisy i obowiązki dotyczące zapewnienia wody pracownikom
Również w tym przypadku dyspenser do wody gazowanej lub niegazowanej stanowi doskonałe rozwiązanie. Dzięki temu, że pobiera wodę z sieci wodociągowej i dokładnie ją filtruje, pracownicy otrzymują zawsze tyle ulubionego napoju wysokiej jakości, ile potrzebują.
- Ład korporacyjny (Corporate Governance) – jest związany bezpośrednio z zarządzaniem biznesem. To z nim wiąże się np. respektowanie praw akcjonariuszy, przejrzystość podatkowa, jasne wskaźniki wynagrodzeń czy działania antykorupcyjne.
Zaniechanie wdrażania strategii ESG w firmie może mieć negatywne konsekwencje dla jej rozwoju. Przedsiębiorstwa, które dbają o ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną i zrównoważone zarządzanie, mają szanse na pozyskanie nowych, atrakcyjnych źródeł finansowania. Przyciągają też młodych, zdolnych pracowników, którzy zwracają baczną uwagę na takie czynniki ESG jak ład korporacyjny czy ekologia.