Kolejny raport alarmuje o konieczności globalnych przemian, które będą wspierać środowisko naturalne. Zgodnie z najnowszymi danymi Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) mierzymy się teraz z ryzykiem utraty różnorodności biologicznej i zmianami klimatu[1].
W Polsce również dotykają nas jego skutki. Naukowcy alarmują, że w kraju jest coraz mniej wody. Według badań tylko w 1% rzek jej jakość jest dobra. Zmniejsza się także odpływ wody w przeliczeniu na mieszkańca (zajmujemy 24. miejsce w Europie)[2]. Nic więc dziwnego, że opracowywane są strategie, które miałyby zachęcić przedsiębiorców do bardziej ekologicznego podejścia do biznesu. Dotyczy to również branży hotelarskiej.
Ekologiczne hotele w Polsce mogą zacząć od wprowadzenia systemu zarządzania środowiskowego. Jest to dobrowolna metoda wspomagająca zarządzanie tak, aby było ono bardziej zrównoważone[3]. Polega m.in. na:
- ograniczeniu surowców oraz zasobów;
- oszczędności energii elektrycznej;
- mniejszym wykorzystaniu materiałów;
- poprawie procesów, aby stały się bardziej efektywne;
- zmniejszeniu ilości odpadów, np. przez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz dystrybutorów;
- wykorzystaniu surowców odnawialnych i pochodzących z recyklingu[4];
- wybieraniu właściwych dostawców, czyli takich, którzy obliczają i znają ślad węglowy swojej firmy oraz produktów i usług.
Podczas szukania rozwiązań do swojego ekologicznego hotelu możesz inspirować się normami serii ISO14000, które zostały zapoczątkowane w 1992 roku na Konferencji Narodów Zjednoczonych „Środowisko i rozwój" w Rio de Janeiro w 1992 r. Przyjęte tam ustalenia zobowiązały Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) i inne instytucje do wsparcia zrównoważonego rozwoju na rzecz środowiska naturalnego[5]. W 2024 roku trwają prace nad aktualizacją i określeniem nowej normy ISO14001. Aby ją spełnić, należy nie tylko wyznaczyć cele środowiskowe, ale też monitorować i mierzyć wyniki swojej działalności oraz prowadzić odpowiednią dokumentację[6].
Zauważono, że taka działalność proekologiczna przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów dzięki lepszemu gospodarowaniu zasobami, ale też na poprawę wizerunku hotelu. Goście coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania less i zero waste oraz udogodnienia, pozwalające na bardziej zrównoważony pobyt. Ważne są dla nich także takie rozwiązania, które pozwalają m.in. na generowanie mniejszej ilości odpadów czy redukcję wykorzystywanych surowców. Przykładem może być stały dostęp do wody pitnej w hotelu tak, aby goście nie musieli korzystać z tej butelkowanej. Goście również coraz częściej zdają sobie sprawę z greenwashingu, czyli sytuacji, gdy firmy twierdzą, że ich działania są ekologiczne, ale w rzeczywistości nie przynoszą one korzyści dla środowiska.
Przeczytaj, jaką wodę zaproponować gościom w luksusowym hotelu>>
[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/najwieksze-globalne-zagrozenia-w-2024-roku-ukazal-sie-raport
[2] https://ecoekonomia.pl/2023/09/22/raport-o-stanie-wod-polska-wysycha-rolnicy-i-przetworcy-przed-epokowym-wyzwaniem/
[3] https://portalochronysrodowiska.pl/systemy-zarzadzania/system-zarzadzania-srodowiskowego-do-czego-sluzy-i-czy-na-pewno-jest-dobrowolny-488.html
[4] https://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normalizacyjna/zarzadzanie-srodowiskowe.
[5] Tamże.
[6] https://iso14001.wroc.pl/wdrazanie-iso-14001-faq/