Kobieta pijąca wodę ze szklanki w nowoczesnym biurze - tytułowa.

Ile wynosi przerwa w pracy?

Od czego zależy jej długość?

Przerwa w pracy – ile trwa i od czego zależy?

Aby pracownik mógł skutecznie wykonywać swoje zadania, niezbędna jest dostatecznie długa przerwa w pracy. Kodeks pracy dokładnie reguluje jej długość w zależności od wymiaru godzin oraz dodatkowych czynników. Zatrudniając podwładnych, należy więc zadbać o przepisowy czas przerwy w pracy, ale też warto umożliwić jego efektywne wykorzystanie. Jednym ze sposobów jest instalacja      dyspensera do wody. Nowoczesne urządzenie pozwala regularnie nawadniać organizm wodą filtrowaną z sieci wodociągowej zawsze, gdy pracownik tego potrzebuje. Dobrze więc mu to umożliwić również poza ustawowymi przerwami wliczonymi do czasu pracy.

Ile wynosi przerwa w pracy? Kodeks pracy reguluje jej długość

To, ile przysługuje przerwy w pracy, do kwietnia 2023 r. określały zasady ustalone niemal pół wieku wcześniej, w 1974 r.

W tym roku rządzący uznali, że ustawowa przerwa w pracy nie zawsze jest wystarczająca. W efekcie w życie weszła Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła w wybranych przypadkach dodatkowe przerwy w pracy. Ile pauzy przysługuje pracownikom po zmianach?

Ile przerwy na 8 godzin pracy?

Jeśli podwładny pracuje od 6 do 9 godzin w ciągu dnia, przerwa jest jedna i wynosi tyle co we wcześniej obowiązującym Kodeksie Pracy, czyli co najmniej 15 minut. Wyjątek stanowi osoba młodociana – to jeden z nielicznych przypadków, kiedy 30 minut przerwy w pracy przysługuje w formie ciągłej i jest wliczone do czasu pracy (jeżeli przekracza on 4,5 h).

Przykład:

Firma zatrudnia pracownika na pełen etat. Ile przerwy na 8 godzin pracy mu przysługuje?

W takim wymiarze podwładny może skorzystać w ciągu dnia z jednej 15-minutowej przerwy wliczonej do czasu pracy.

IIe przerwy na 10 godzin pracy?

Długość przerwy w pracy zmienia się dopiero u osób pracujących co najmniej 10 godzin. W prawie pracy została im przyznana dodatkowa przerwa wynosząca co najmniej 15 minut. W ciągu dnia przysługuje im więc łącznie minimum 30 minut odpoczynku.

Przykład:

Firma zatrudnia osobę do pracy w systemie 12-godzinnym. Ile przerwy na 12 godzin pracy mu się należy?

W takim wymiarze pracownik może skorzystać w ciągu dnia z dwóch odpłatnych przerw 15-minutowych.

Dyspenser do wody BRITA na przerwę w pracy - infografika.

Ile przerwy w pracy na 16 godzin?

Na jeszcze dłuższy czas przerwy w pracy mogą liczyć osoby, które wykonują obowiązki służbowe dłużej niż 16 godzin dziennie. Zgodnie z Kodeksem Pracy należy im się trzecia przerwa pracownicza o długości co najmniej 15 minut. Łącznie daje to minimum 45 minut pauzy dziennie.

Komu przysługują dodatkowe przerwy w pracy?

W stosunku do niektórych pracowników prawo pracy dopuszcza przerwy dodatkowe. Mowa tu o:

  • kobietach karmiących piersią,
  • osobach pracujących przed monitorem,
  • niepełnosprawnych,
  • podwładnych wykonujących pracę monotonną lub uciążliwą.

Ile jest przerwy w pracy dla kobiet karmiących piersią?

Jeśli chodzi o pracownice karmiące piersią, to w art. 187. kodeksu czytamy, że:

  • § 1. mają one prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

  • § 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Mężczyzna pracujący przed komputerem i pijąca wodę ze szklanki - zdjęcie.

Po ilu godzinach pracy przed monitorem należy się przerwa?

Warto wiedzieć, że to, ile powinna trwać przerwa w pracy, reguluje także Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Pracownikowi na takim stanowisku należy się 5 minut pauzy po każdej godzinie pracy przed monitorem ekranowym. Może być ona wykorzystana w dowolny sposób, np. jako przerwa na kawę, papierosa czy krótkie ćwiczenia przy biurku. Warto przy tym zauważyć, że czas przerwy w pracy się nie kumuluje.

Ile powinna trwać przerwa w pracy dla osób niepełnosprawnych?

Z kolei dla pracowników z niepełnosprawnością przerwy w czasie pracy określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. Zgodnie z nią niepełnosprawni mogą skorzystać z dodatkowej przerwy o długości 15 minut, którą można poświęcić np. na ćwiczenia lub odpoczynek.

Według prawa niepełnosprawny pracownik może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie. W ciągu dnia uzyskuje on więc łącznie 30 minut przerwy.

Ile wynosi przerwa w pracy monotonnej, uciążliwej lub szkodliwej?

Ponadto jeśli pracownik wykonuje obowiązki służbowe o charakterze monotonnym, w trudnych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, pracodawca może zdecydować o wprowadzeniu dodatkowych przerw odpłatnych o dowolnej długości wliczonych do czasu pracy.

Przerwa obiadowa w pracy – decyzja należy do pracodawcy

A co z dłuższą pauzą na obiad? W Kodeksie Pracy przerwa taka nie obowiązuje. Pracodawca może jednak ustalić jedną, maksymalnie godzinną przerwę, która nie jest wliczona do czasu pracy. Można ją spożytkować na zjedzenie lunchu albo załatwienie spraw osobistych.

Tego rodzaju przerwa w pracy jest wprowadzana w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli pracodawcy to postanowienie nie dotyczy, odnotowuje on dodatkową przerwę pracowniczą w umowie o pracę.

Jaka przerwa w pracy? Z okazją do nawodnienia

Woda z dyspensera BRITA, jaka jest - infografika.

Jako pracodawca masz obowiązek stosować się do tych przepisów. Warto jednak pójść o krok dalej, aby odpoczynek przyniósł podwładnym maksimum korzyści. W tym celu najlepiej zacząć od podstaw, czyli stworzenia możliwości do zdrowego nawodnienia.

Regularne uzupełnianie płynów w czasie pracy jest niezbędne, bo wpływa na koncentrację, produktywność, poziom energii i ogólne samopoczucie pracowników. Możesz je umożliwić w wygodny, ekonomiczny i ekologiczny sposób, wybierając dyspenser do wody. Urządzenie pobiera wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej. A jeśli jest wyposażone w filtr – dodatkowo oczyszcza ją z niepożądanych substancji: bakterii, cyst, mikroplastiku, zanieczyszczeń z rur, metali ciężkich. Więcej informacji znajduje się w infografice.

W dyspenserach BRITA za higienę odpowiada przede wszystkim profesjonalny filtr Clarity Protect. Składa się z filtra wstępnego z węglem aktywnym oraz membran mikrofiltracyjnych, które zatrzymują bakterie i cysty, zmniejszają zmętnienie, redukują metale ciężkie oraz substancje wpływające negatywnie na smak.

Ponadto technologia ThermalGate™ automatycznie i regularnie podgrzewa wylot wody dyspensera, aby usunąć zanieczyszczenia pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Można też skorzystać z dodatkowego  systemu HygienePlus. Dzięki drugiemu filtrowi BRITA CLARITY Safe X3 przed kranem dystrybutor działa jeszcze skuteczniej, usuwając 99,999% bakterii i 99,95% cyst. To sprawia, że woda jest higienicznie czysta i bezpieczna dla zdrowia.

Dlaczego warto zdecydować się na dyspenser?

Maksymalna higiena, bezpieczeństwo i doskonały smak nie są jedyną zaletą dyspensera. Jakie są jego inne korzyści?

  • Nie zajmuje dużo miejsca i jest stylowym dodatkiem premium do nowoczesnej kuchni biurowej dyspenser BRITA nablatowy zajmuje tyle miejsca co ekspres do kawy, a model ze zintegrowanym kranem do złudzenia przypomina klasyczny kran.
  • Zachęca pracowników do nawadniania, bo daje sposobność, aby oderwać się od zadań w pracy. Kodeks Pracy nie przewiduje co prawda pauz na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych jak nawodnienie czy skorzystanie z toalety. Warto jednak na to pozwolić w poszanowaniu osobistych dóbr pracownika.
  • Z dyspensera można skorzystać nawet podczas 5-minutowej przerwy na kawę, herbatę albo szklankę wody. Model Extra C-Tap oferuje wodę niegazowaną, lekko gazowaną, gazowaną i gorącą. Dzięki temu, że bojler magazynuje gorącą wodę, nie trzeba czekać, aż ta się zagotuje. Aromatyczna kawa lub herbata są gotowe w kilkanaście sekund.

Efekt? Wysokiej jakości woda w biurze jest dostępna w nieograniczonej ilości i różnych rodzajach przez cały czas. Bez konieczności magazynowania butelek i butli z wodą oraz angażowania pracownika do ich obsługi.

To sprawia, że dyspenser jest dobrą alternatywą dla wody butelkowanej i w systemie 5-galonowym, która w dłuższej perspektywie się opłaca. W ciągu 5 lat firmowy budżet zyskuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. A pracownik ma dostęp do takiej ilości wody, jakiej danego dnia potrzebuje z korzyścią dla zdrowia i efektywności.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje