Kobieta stojąca ze szklanką przy dyspenserze wody BRITA - tytułowa.

Czy można pić wodę z kranu?

Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o wodzie kranowej i dlaczego dzięki dyspenserowi z filtrem masz pewność, że będzie tak smaczna i zdrowa, że możesz ją bez obaw oferować pracownikom lub klientom Twojego biznesu.

Wbrew powszechnym mitom, picie wody z kranu jest (zazwyczaj) bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, ma ona odpowiednie pH i zawiera wiele cennych minerałów. 

Picie wody z kranu – bezpieczne czy nie?

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 99,7% budynków w Polsce zasila woda zdatna do picia. W dużych miastach ten procent jest jeszcze większy. Oznacza to, że woda z kranu spełnia rygorystyczne wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi[1] oraz normy zalecane przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia.

Kranówka jest szczegółowo badana przez Sanepid i stacje wodociągowe – od ujęcia i później, już po uzdatnianiu/oczyszczaniu oraz w różnych fragmentach instalacji. Analizy przeprowadzane są przy tym zarówno pod kątem ryzyka biologicznego (obecności grzybów, bakterii i wirusów), jak i chemicznego – zawartości związków i pierwiastków, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że woda może niestety zostać zanieczyszczona później – przez instalację budynku. Do tego wątku wrócimy w dalszej części artykułu.


[1] https://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2294

Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

Prowadzone w ostatnich latach badania nie tylko potwierdzają, że można pić wodę z kranu, lecz także wykazują, że zawiera ona wiele cennych dla organizmu minerałów. Należą do nich m.in.:

  • wapń,
  • magnez,
  • sód,
  • chlor,
  • siarczany,
  • wodorowęglany,
  • fluorki[1].

Co ciekawe, ich zawartość jest czasem nawet wyższa niż w wodzie butelkowanej (zwłaszcza źródlanej i średnio zmineralizowanej).

Nieuzasadniona jest też obawa, że woda z kranu jest niezdrowa, ponieważ miała kontakt z chlorem, służącym do dezynfekcji rur wodociągowych. Zawartość tego pierwiastka w kranówce nie przekracza bowiem zalecanej normy (0,3 mg/l)[2]. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla organizmu, a jednocześnie pozwala na skuteczną dezynfekcję rur. Chlor może jednak sprawiać, że woda z kranu będzie specyficznie pachnieć lub będzie niesmaczna, co może wzbudzać niechęć do jej picia.

Jakie pH ma woda z kranu?

PH wody z kranu również jest odpowiednie dla ludzi. Zgodnie z prawem powinno ono mieścić się w przedziale 6,5-9,5. Dokładna wartość zależy od konkretnego miejsca, ale zwykle pH jest wyższe niż 7 i rzadko przekracza 8,5. Najczęściej pH wody z kranu jest więc bliskie zalecanej kwasowości wody pitnej, które powinno być zbliżone do pH krwi (7,35-7,45) lub nieco wyższe.


[1] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf

Czy zawsze można pić wodę z kranu? Nie, ale dyspenser do wody rozwiąże problem

Kobieta nalewająca wody do butelek z dyspensera - zdjęcie.

Woda z kranu jest skrupulatnie badana, ale na początkowym etapie dystrybucji, czyli zanim dotrze do instalacji w danym budynku. W starszym budownictwie może się zatem zdarzyć, że do wody przedostaną się drobne zanieczyszczenia lub śladowe ilości metali i rdzy z rur wodociągowych. Czasem jakość kranówki pogarsza się też przejściowo, np. gdy zbyt długo stoi ona w rurach lub na skutek awarii czy napraw instalacyjnych.   

Gdy woda z kranu jest więc mętna, brązowawa lub nieprzyjemnie pachnie, nie należy jej pić. Jeśli natomiast pachnie tylko trochę chlorem, nie zaszkodzi zdrowiu. Nie zawsze i nie dla każdego będzie jednak smaczna, a wielu ludzi ciągle ma spore opory przez piciem kranówki. Na szczęście, dyspensery do wody BRITA, zasilane z sieci wodociągowej, wykluczają wspomniane niedogodności.

Urządzenia filtrują wodę ze wszystkich ewentualnych zanieczyszczeń i niechcianych elementów, przepuszczając jednocześnie cenne minerały. Standardowy filtr do wody zimnej BRITA Clarity Protect redukuje aż 99,999% bakterii i 99,95% przez co gwarantuje bezpieczną oraz zawsze orzeźwiającą i smaczną wodę, którą możesz zaoferować klientom lub pracownikom.

Dlaczego dyspenser do wody zasilany z sieci to świetne rozwiązanie?

Dyspensery do wody sprawdzają się w wielu różnych branżach – od biur i zakładów produkcyjnych poprzez hotele i lokale gastronomiczne, aż po instytucje publiczne. Mogą być bardzo wydajne i porcjować różne rodzaje wody:

  • schłodzoną,
  • w temperaturze pokojowej,
  • gorącą,
  • niegazowaną, 
  • gazowaną.

Dyspenser do wody zasilany z sieci to oszczędność oraz ekologiczne rozwiązanie, które przynosi firmie liczne korzyści wizerunkowe. Pozwala bowiem zrezygnować z drogiej wody w nieekologicznych, plastikowych butelkach na rzecz taniej i smacznej wody pitnej z kranu, która może być podawana także w eleganckich, personalizowanych butelkach szklanych.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje