Nowoczesna recepcja biura - zdjęcie.

Zielone i nowoczesne budownictwo.

Jak nowe technologie wpływają na projektowanie przestrzeni biurowych?

Dynamiczne zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ekologiczne rozwiązania, również pod kątem obiektów biurowych. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się mnóstwo nowych technologii, dzięki którym można zaprojektować przestrzeń biurową przyjazną zarówno dla pracowników, jak i planety. Zrównoważone budownictwo obejmuje m.in. zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych oraz urządzeń mających na celu redukcję śladu węglowego oraz zużycia zasobów.

Budownictwo zrównoważone – najpopularniejsze ekorozwiązania dla biur

Nowoczesne style budownictwa opierają się na rozwiązaniach, dzięki którym możliwe jest jak największe ograniczenie wpływu na środowisko. Z tego względu projektując przestrzeń biurową należy uwzględnić wykorzystanie zasobów, które są odnawialne i mają niski ślad węglowy. Najlepiej, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty.

Jednocześnie należałoby skupić się na tym, aby były trwałe. W ten sposób meble, elementy oświetlenia czy dekoracje będą służyły przez lata, co również przełoży się na zużycie zasobów.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele koncepcji, materiałów, systemów i pojedynczych urządzeń przyjaznych dla środowiska. Pozwalają one na zaprojektowanie ekologicznego biura zarówno pod kątem bryły budynku, jego wykonania, jak i końcowej aranżacji przestrzeni do pracy. Nowoczesne budownictwo ekologiczne skupia się na takich rozwiązaniach jak:

  • nieemisyjne, ekologiczne materiały budowlane;
  • systemy wentylacji i cyrkulacji powietrza;
  • wygłuszanie pomieszczeń;
  • biophilic design;
  • zielone obszary wokół budynków;
  • zewnętrzne strefy do rekreacji;
  • instalacje umożliwiające retencjonowanie wody;
  • specjalistyczne filtry i dystrybutory do wody;
  • nawilżacze powietrza;
  • systemy sterowania temperaturą;
  • automatyzacja zarządzania przestrzenią.

Nowoczesne technologie bezpowrotnie wpłynęły na projektowanie przestrzeni biurowych, dając firmom możliwość tworzenia miejsc pracy w zgodzie z naszą planetą. Ich ogromną zaletą jest to, że jednocześnie sprzyjają optymalizacji warunków pracy, a do tego pozytywnie wpływają na działania marketingowe.

Budownictwo proekologiczne wciąż skupia się na zielonej energii

Podstawą w zrównoważonym budownictwie jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. To właśnie dlatego coraz więcej obiektów biurowych posiada własne panele fotowoltaiczne. W ten sposób przedsiębiorcy sami są w stanie dostarczyć sobie prąd, co ostatnio stało się szczególnie cenione z uwagi nie tylko na środowisko, ale i dynamicznie rosnące ceny.

Przedsiębiorstwa licznie inwestują także w pompy ciepła. Jest to jedno z kluczowych rozwiązań pozwalających na dostarczenie ciepła przy jednoczesnym wyeliminowaniu emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Tego typu ekologiczne systemy dają także szansę na uniezależnienie się od cen na rynku surowców.

Przy projektowaniu przestrzeni biurowych należy pamiętać o tym, że istotne znaczenie ma też ograniczenie samego zużycia energii. Jest to możliwe poprzez zastosowanie automatyzacji zarządzania przestrzenią. Na uwagę zasługują tutaj systemy inteligentnego sterowania oświetleniem.

Ekologia i wygoda pracowników, czyli dlaczego warto zainwestować w dyspenser do wody

Chcąc zadbać zarówno o środowisko, jak i koncentrację pracowników, projektując przestrzeń biurową koniecznie trzeba uwzględnić instalację dyspensera do wody. Jest to urządzenie, które, w zależności od wybranego modelu, dostarcza wodę:

  • nieschłodzoną i schłodzoną niegazowaną, schłodzoną lekko gazowaną i gazowaną (modele Top Pro, Extra I-Tap, Fill T-Tap, Fill Pro);
  • nieschłodzoną i schłodzoną niegazowaną oraz schłodzoną gazowaną (model Top Compact);
  • nieschłodzoną i schłodzoną niegazowana, schłodzoną lekko gazowaną i gazowaną, wodę gorącą (model Extra C-Tap).

W odróżnieniu od dystrybutorów wody, dyspensery czerpią ją prosto z sieci wodociągowej. To pozwala na ograniczenie zużycia plastiku, a do tego jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Obecnie jakość kranówki w Polsce jest bardzo wysoka. Z roku na rok rośnie też liczba wodociągów dostarczających wodę spełniającą wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W 2020 roku aż 99,6% wodociągów produkujących 1001-10 000 m3 wody na dobę, a także 100% wodociągów produkujących 10 001 do 100 000 m3 wody na dobę oraz powyżej 100 000 m3 na dobę dostarczało wodę zgodną ze wspomnianymi wymaganiami.[1]

Dyspenser do wody jest wyposażony w specjalne filtry, które dodatkowo zwiększają zdatność kranówki do spożycia. W przypadku urządzeń BRITA podczas procesu filtracji usuniętych zostaje aż 99,999% bakterii. Jakość wody z dyspensera jest więc o wiele większa również w porównaniu do tej z butli. Woda jest dostarczana na bieżąco, przez co przy dłuższej przerwie w pracy nigdzie nie zalega, ograniczając ryzyko rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów.


[1] Stan sanitarny kraju za rok 2020 - https://www.gov.pl/attachment/002793c2-440d-486c-99aa-5cc7eee866ce

Dyspenser na wodę - infografika.
Biuro typu open space z dyspenserem do wody BRITA - zdjęcie.

Innowacyjny system filtracji to gwarancja tego, że woda dla pracowników będzie najwyższej jakości. Dyspenser BRITA stanowi więc najlepszą alternatywę dla wody butelkowanej. Dla ułatwienia wkomponowania urządzeń w całość projektu wykonawczego, BRITA udostępnia ich szczegółową dokumentację techniczną. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy.

Dyspensery BRITA zapewniają higienę i bezpieczeństwo dzięki funkcji BRITA ThermalGate™, która automatycznie i regularnie podgrzewa kran w celu ochrony przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu woda jest chroniona również przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł zewnętrznych. W niektórych modelach ThermalGate™ jest częścią systemu HygienePlus, który składa się z trzech zabezpieczeń oraz inteligentnego cyfrowego monitorowania, dzięki czemu spełnia najbardziej surowe standardy z obszaru higieny i bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

Ponadto dyspensery BRITA uzdatniają wodę, a także mogą ją podgrzewać, chłodzić czy gazować. Te wszystkie funkcje sprawiają, że jest to więc rozwiązanie premium. W ten sposób pracownicy w każdej chwili mają swobodny dostęp do takiej wody, jaką lubią, bez konieczności produkowania zbędnej ilości plastiku i marnowania energii. Pozwoli im to uchronić się przed odwodnieniem i poprawić:

  • koncentrację;
  • pamięć;
  • nastrój;
  • odporność psychiczną;
  • termoregulację.[1]

Projektując przestrzeń biurową należy zawrócić uwagę na to, że urządzenia te są dostępne w różnych wersjach. W ofercie BRITA znajdziesz różne modele dyspenserów na wodę, w tym nablatowe i wolnostojące, jak również takie ze zintegrowanym kranem. Wszystkie z nich są oparte na skutecznych rozwiązaniach, przebadanych i przetestowanych przez niezależne laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Medycznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.


[1] Normy żywienia 2020 - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl)

Projekt przestrzeni biurowej musi uwzględniać również zieleń

Zrównoważone budownictwo to nie tylko ekologiczne materiały budowlane, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, eliminacja zużycia plastiku i oszczędność naturalnych zasobów, ale również ciągły kontakt z naturą. Nie można zapominać o tym także w przestrzeni biurowej.

Istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą temu, że obecność roślin w pomieszczeniu poprawia samopoczucie i zmniejsza występowanie bólów głowy. Wszystko za sprawą tego, że zwiększają one wilgotność powietrza, a także poprawiają jego jakość, oczyszczając je ze szkodliwych związków.

W biurach, gdzie pracują różnego rodzaju sprzęty, mogą pojawiać się toksyczne związki lotne takie jak etylen, benzen, toulen, ksylen czy formaldehyd. Ich obecność wywołuje nudności, podrażnienia błon śluzowych oraz zawroty i bóle głowy. Wybrane rośliny są w stanie oczyścić z nich powietrze sprawiając, że warunki panujące w przestrzeni biurowej będą o wiele bardziej sprzyjające zdrowiu i samopoczuciu pracowników.[1]

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym m.in. w nowoczesnych obiektach komercyjnych są ogrody wertykalne, inaczej nazywane zielonymi ścianami. Dzięki nim można wprowadzić do danego wnętrza roślinność, bez przeznaczania na nią dodatkowej przestrzeni.

Technologie w zielonym i nowoczesnym budownictwie zapewniają firmom możliwość tworzenia przestrzeni biurowych, które nie tylko zapewniają komfort pracownikom, ale także są przyjazne dla środowiska.

Implementacja ekologicznych rozwiązań, takich jak dyspensery do wody ze specjalistycznymi filtrami, systemy cyrkulacji powietrza czy biophilic design, pozwala na zredukowanie śladu węglowego i minimalizację zużycia zasobów naturalnych.

Dzięki temu firmy przyczyniają się do ochrony planety oraz zyskują wizerunek odpowiedzialnych i nowoczesnych, co ma bezpośredni wpływ na ich pozycję na rynku.


[1] https://puls.edu.pl/materia-y-prasowe/ro-liny-nasze-zdrowie

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje