Czy woda gazowana jest zdrowa?

Dowiedz się, które informacje to tylko mity

Czy woda gazowana tuczy i szkodzi zdrowiu?

Obalamy najpopularniejsze mity o wodzie sodowej

Gazowana woda – świetnie gasi pragnienie i jest pyszna. Wielu z nas bardzo ją lubi, jednak rezygnuje z tego wyboru ze względu na obawy o swoje zdrowie. Można bowiem spotkać się z informacjami, że nasycona dwutlenkiem węgla woda nie jest dla nas korzystna i źle wpływa na organizm. Czy jest to prawda, czy jednak niepotrzebnie powielany mit?

Wzięliśmy pod lupę temat niezwykle ważny – potencjalną szkodliwość wody gazowanej. W oparciu o badania naukowców oraz inne wiarygodne źródła rozprawiamy się raz na zawsze z nieprawdziwymi informacjami.

Woda sodowa – co to takiego?

Historia wody sodowej sięga aż XVIII wieku, gdy John Priestley przez przypadek odkrył sposób na orzeźwiające bąbelki. Nad kadzią pełną piwa umieścił misę z wodą i w ten sposób nasycił ją dwutlenkiem węgla. Jej smak przypadł do gustu nie tylko jemu, co zaowocowało dużą popularnością tego napoju. Początkowo płyn nasycano gazem, mieszając ze sobą sodę i kwas. Stąd właśnie nazwa – woda sodowa. Dzisiaj przygotowuje się taką wodę inaczej – wtłacza się dwutlenek węgla pod ciśnieniem, co ułatwia jego rozpuszczanie się w napoju[1].

Choć od odkrycia wody nasyconej CO2 minęło już kilka wieków, nadal nie straciła ona na popularności.


[1] https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Priestley-Joseph;3962233.html

Czy woda gazowana szkodzi?

Wiele osób zastanawia się, czy szkodliwość wody gazowanej to fakt, czy jednak niepotwierdzona naukowo plotka.

Zalecenia lekarzy mówią o konieczności spożywania odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Najkorzystniej dla zdrowia jest, gdy sięgamy po wodę. To właśnie ona najlepiej gasi pragnienie, nie posiada kalorii i stanowi główny składnik ludzkiego ciała. Zbyt małe ilości wypijanej wody mogą powodować szereg problemów zdrowotnych. Wśród nich są, m.in.:

  • problemy z odpowiednim ciśnieniem krwi,
  • omdlenia[1],
  • problemy z termoregulacją,
  • zwiotczenie skóry,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • senność,
  • zaparcia,
  • pogorszenie pamięci krótkotrwałej,
  • zapadnięcie się gałek ocznych,
  • niepokój,
  • omamy,
  • suchość błon śluzowych,
  • skąpomocz[2].

Wpływ wody gazowanej na organizm był wielokrotnie rozpatrywany przez naukowców i lekarzy. Nie dowiedziono, że jest ona mniej zdrowa niż jej nienasycona gazem wersja.


[1] Odwodnienie — patofizjologia i klinika | Idasiak-Piechocka | Renal Disease and Transplantation Forum (viamedica.pl)

[2] Odwodnienie - co trzeba wiedzieć o odwodnieniu? (enel.pl)

Obecność dwutlenku węgla w wodzie nie jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Wręcz przeciwnie – w wielu kwestiach bywa korzystniejsza.

Udowodniono, że dzięki drażniącym podniebienie i kubki smakowe bąbelkom, woda gazowana zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Szybciej odczuwamy po niej ulgę, gdy pojawia się suchość w ustach. Nasycenie wody CO2 sprawia też, że jest ona mniej podatna na rozwój bakterii. Dzięki temu dłużej pozostaje świeża.

Dzięki wodzie gazowanej jelita działają sprawniej, dokładniej usuwając resztki przemiany materii[1]. Pijąc napój tego typu, można zapobiec zaparciom oraz problemom trawiennym.

W badaniach dotyczących wpływu wody gazowanej na tkankę kostną, nie wykazano żadnych negatywnych skutków – zarówno wśród osób dorosłych (także kobiet w wieku okołomenopauzalnym), jak i dzieci. Nie stwierdzono również, by nasycona dwutlenkiem węgla woda niszczyła szkliwo zębów. W przeciwieństwie do napojów gazowanych z dodatkiem cukru nie powoduje też próchnicy.

Schłodzony napój tego rodzaju ma także korzystne działanie na mięśnie odpowiedzialne za przełykanie. Pomaga zniwelować te nieprzyjemne objawy zarówno u osób z niedużymi problemami, jak i tymi zaawansowanymi.


[1] Czy woda gazowana jest zdrowa? (enel.pl)

Czy woda gazowana tuczy?

Nic bardziej mylnego. Spożywanie takiej wody powoduje uczucie wypełnionego żołądka, co może wręcz zmniejszyć łaknienie i ułatwić kontrolę ilości przyswajanych kalorii![1] Woda nie ma również żadnej wartości energetycznej, dlatego nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Powinna być więc głównym spożywanym płynem.

Są jednak grupy osób, które powinny z rozwagą sięgać po gazowaną wodę.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Aby rozwijała się prawidłowo, należy spożywać więcej płynów niż ma to miejsce u pań, które nie znajdują się w tym stanie. Zawarty w wodzie sodowej gaz rozciąga ściany żołądka i sprawia, że uczucie pragnienia zostaje stłumione. Może to prowadzić do niedoboru wody w organizmie[2].


[1] Carbonated (Sparkling) Water: Good or Bad? (healthline.com)

[2] https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-b5aac0b4-2398-4c42-9877-9295acd37cf2

A co z plastikiem? Gazowana woda butelkowana

Gazowaną wodę kupujemy najczęściej w plastikowych butelkach jednorazowych. Sklepowe półki pełne są napojów tego typu. Warto jednak wiedzieć, że opakowania wykonane z jednorazowego plastiku nie są obojętne dla naszego zdrowia. Nowojorscy naukowcy wykazali w swoich badaniach, że w 93% butelek jednorazowych zawierających wodę występują cząstki mikroplastiku. Opakowania wykonane z tego tworzywa wydzielają antymon, bisfenole oraz aldehydy mrówkowy i octowy. Substancje te mogą wpływać bardzo niekorzystnie na ludzki organizm, powodując depresję, nowotwory, otyłość czy problemy z wątrobą[1].

Jeżeli jednak uwielbiamy pić wodę z orzeźwiającymi bąbelkami bez mikroplastiku, nie stoimy na straconej pozycji. Poza dostępną w sklepach wodą w jednorazowych butelkach istnieje zdrowsza dla nas wersja tego napoju. Możemy bowiem samodzielnie nasycać wodę gazem, korzystając z wielorazowych, odpornych na uszkodzenia butelek. Jak?


[1] Plastikowe butelki i ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka - Aura - Numer nr 11 (2018) - BazEkon - Yadda (icm.edu.pl)

Woda sodowa w domu

Nasycanie wody dwutlenkiem węgla w domowym zaciszu to nic trudnego. Wystarczy tylko kranowa woda, saturator sodaONE, butelka i cylinder z gazem.

Urządzenie do gazowania wody BRITA jest niezwykle stylowe. Świetnie sprawdzi się na każdym kuchennym blacie – zwłaszcza, że ma naprawdę niewielkie rozmiary. Występuje w dwóch klasycznych wariantach kolorystycznych: czarnym i białym.

Aby móc nasycić wodę dwutlenkiem węgla, potrzebny jest również cylinder zawierający ten gaz. Pozwala on przygotować aż do 60 litrów pysznego, orzeźwiającego napoju.

W jaki sposób gazować wodę z sodaONE?

  1. Umieść cylinder z dwutlenkiem węgla w urządzeniu.
  2. Wielorazową butelkę napełnij wodą – bezpośrednio z kranu albo przefiltrowaną w dzbanku BRITA.
  3. Umieść butelkę w gwincie znajdującym się w saturatorze, kręcąc nią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  4. Naciśnij przycisk na górze urządzenia przez 2-3 sekundy, by nagazować wodę do poziomu, który lubisz.
  5. Odkręć butelkę i ciesz się pysznymi i zdrowymi bąbelkami.

Dlaczego warto gazować wodę z saturatorem sodaONE?

  • świeża, gazowana woda jest zawsze w zasięgu ręki,
  • zmniejsza się ilość jednorazowego plastiku,
  • urządzenie jest łatwe w czyszczeniu,
  • sodaONE jest designerskim i modnym elementem kuchennej aranżacji,
  • można dostosować poziom nagazowania wody do swoich osobistych preferencji,
  • wymiana cylindra z gazem jest niezwykle prosta.