Ślad wodny

Co to jest i jak go zredukować?

Co to jest ślad wodny i jak możemy ograniczyć zużycie wody?

Choć stały dostęp do wody pitnej jest dla nas oczywistością, powinniśmy dbać o jej odpowiednią ilość w naturze, aby nie wyczerpać niezbędnych nam do życia zasobów. Wodę zużywamy nie tylko podczas kąpieli czy pijąc ją z ulubionej szklanki. Nasze konsumenckie wybory także mają wpływ na jej zużycie. Jakie podejmować decyzje, aby troszczyć się o wodę na naszej planecie? Co zrobić, by marnować jej jak najmniej? Poznaj swój ślad wodny i świadomie wybieraj rozwiązania, które pozwolą go zminimalizować.

Woda jako źródło życia

Choć wydawać się może, że jako ludzkość posiadamy duże zasoby wody, prawda jest inna. Zaledwie 2,5% stanowi woda słodka, którą możemy spożywać. Większość z niej ukryta jest w lodowcach. Tylko 0,1% znajduje się w łatwiej dostępnych jeziorach i rzekach, a 0,6% pod ziemią[1]. Przy ciągle rosnącej populacji ludzi na naszej planecie oraz stale powiększającej się produkcji wszelkich dóbr zasoby te mogą okazać się już niebawem niewystarczające. Także nierówne rozmieszczenie słodkiej wody ma wpływ na jej dostępność. Wśród europejskich krajów Polska jest jedynym z tych, które mają jej najmniej i zagrożone są niedostatkiem w tym zakresie[2].


[1] https://www.wody.gov.pl/images/Melioracje/Wszyscy_moemy_przyczyni_si_do_zmniejszenia_kryzysu_wodnego_-_broszura.pdf

[2] Tamże

Zużycie wody w Polsce

Zastanawiasz się pewnie, co to jest ślad wodny. Jest to suma bezpośredniego i pośredniego zużycia tego zasobu przez danego człowieka, gospodarstwo domowe, organizację czy przedsiębiorstwo produkcyjne[1].


[1] https://poczujklimat.pl/wp-content/uploads/2018/06/slad-wodny.pdf

Średnie zużycie wody (w rozumieniu ślad wodny) w Polsce w przeciętnym domu to aż 350-400 l każdego dnia. Co możesz zrobić, aby obniżyć tę wartość?

Sposoby na zmniejszenie śladu wodnego

Nie jesteśmy skazani na brak wystarczającej ilości wody pitnej. Aby nie dopuścić jednak do naprawdę kryzysowej sytuacji, już teraz należy podjąć stanowcze działania. Pierwszym aspektem są świadome wybory każdego konsumenta.

Jeżeli uważasz, że działanie jednostki nic nie zmieni, jesteś w błędzie. Szerzenie świadomości oraz nowe regulacje prawne mogą sprawić, że z takich pojedynczych miłośników natury utworzy się silna, wielomilionowa grupa.

Drugim działaniem, które należy podjąć, jest wywieranie nacisku na duże przedsiębiorstwa, aby rozpoczęły wdrażanie rozwiązań na rzecz ekologii i ograniczenia zużywania wody pitnej w produkcji.

Zużycie wody w domu – pyszności na twoim stole

Czy wiesz, że to, co jesz, ma duże znaczenie dla zasobów wody? Nie od dziś wiadomo, że dieta, w której przeważają warzywa i owoce, a mięso jest tylko dodatkiem, jest najkorzystniejsza dla zdrowia. Także w przypadku zużycia wody, wydaje się być rozsądną alternatywą dla jadłospisu pełnego zwierzęcego białka. Wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania aż 15415 l wody, a wieprzowiny 18 900 l! Każdy kilogram pomarańczy to natomiast ok. 560 l, a jabłek 822 l[1]. Jak widzisz, różnica jest naprawdę duża. Dlatego też, aby oszczędzać wodę każdego dnia, wprowadź kilka prostych zasad:

  1. Spożywaj głównie produkty lokalne, najlepiej warzywa (w tym strączki), owoce i zboża. Ogranicz spożycie mięsa – dla dobra natury i dla zdrowia.
  2. Nie marnuj żywności. Dokładnie planuj posiłki, aby jak najmniej wyrzucać. Rób zakupy z listą i naucz się przygotowywać dania z tego, co masz aktualnie w lodówce.
  3. Kupuj produkty na wagę do własnego opakowania, aby zminimalizować plastikowe odpady.

Poznaj więcej ciekawych porad dotyczących kuchni zero waste i niemarnowania jedzenia


[1] https://poczujklimat.pl/wp-content/uploads/2018/06/slad-wodny.pdf

Plastikowe, jednorazowe butelki – czy są dla nich jakieś alternatywy?

Nawet pijąc zwykłą wodę, możesz zużywać jej więcej, niż ci się wydaje. Produkcja plastikowej butelki pochłania jej zdecydowanie więcej niż to, co znajduje się w środku. Każdego roku produkowanych jest aż 400 mln ton opakowań, także z tworzyw sztucznych. Wiąże się z tym zużycie wody rzędu 650-800 mld m3! Są to ilości, które pokryłyby półroczne zapotrzebowanie Chin na wodę pitną[1].

Dlatego też warto postawić na wodę kranową. W Polsce jest ona całkowicie zdatna do picia. Jeżeli nie przepadasz za smakiem kranówki albo nie jesteś pewny jej czystości, możesz skorzystać z wygodnych sposobów filtracji. W ofercie BRITA są zarówno dzbanki filtrujące i karafki , jak i wygodne butelki oraz filtry do montażu na kranie.

Co zyskasz filtrując wodę?

  • pyszny smak każdego napoju;
  • redukcję jednorazowych opakowań;
  • brak konieczności kupowania i przechowywania zgrzewek z wodą butelkowaną;
  • mniejsze koszty wody przeznaczonej do spożycia.

Dowiedz się też, jak możesz ograniczyć swój ślad węglowy.


[1] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/rynek-opakowan-zuzywa-miliardy-litrow-wody-3180.htm

Zużycie wody – prysznic a wanna

Nie tylko twoje żywieniowe wybory są ważne. Także sposób, w jaki się myjesz albo czyścisz naczynia są istotnymi czynnikami wpływającymi na twój ślad wodny. Aby napełnić średniej wielkości wannę, potrzebujesz aż 120-150 l. Podczas prysznica zużywasz natomiast ok. 5-9 l wody na minutę[1]. Jeżeli więc bierzesz raczej krótkie kąpiele pod natryskiem, możesz oszczędzić jej mnóstwo.

Jak jeszcze możesz zmniejszyć swój ślad wodny?

  • używaj zmywarki, zamiast myć naczynia ręcznie;
  • nie kupuj zbędnych ubrań, korzystaj z tego, co masz już w szafie albo wymieniaj się z przyjaciółmi;
  • zamiast kupować nowe sprzęty, naprawiaj te, które masz w domu;
  • postaw na upcycling i przerabiaj jedne rzeczy na drugie;
  • zamontuj słuchawkę prysznicową oraz spłuczkę ograniczające zużycie wody;
  • do podlewania roślin używaj deszczówki;
  • oszczędzaj energię elektryczną, korzystając z urządzeń energooszczędnych.

Ciekawe pomysły na upcycling znajdziesz tutaj.


[1] https://plytkilazienki.pl/zuzycie-wody-prysznic-wanna

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody to święto, które Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w 1992 roku. Jego celem jest szerzenie świadomości dotyczącej znaczenia wody dla nas i dla naszej planety. Każdego roku 22 marca organizowane są akcje edukacyjne, które mają za zadanie informować społeczeństwo o konieczności wprowadzenia zmian w swojej codzienności i zachęcać do bardziej ekologicznego życia.

Jak możesz świętować Światowy Dzień Wody:

  • zaangażuj się w lokalne inicjatywy;
  • promuj ograniczanie zużycia wody wśród swoich bliskich;
  • zgłoś projekt tematyczny do budżetu partycypacyjnego w twojej miejscowości lub dzielnicy;
  • weź udział w eventach organizowanych przez twoje miasto/miejscowość;
  • dawaj dobry przykład swoim postępowaniem;
  • zaproponuj rozwiązania oszczędzające wodę w swoim miejscu pracy.