Gazowana kranówka to spore oszczędności i ekonomiczne rozwiązanie. Jak dodać wodzie odrobiny bąbelków? Z saturatorem BRITA sodaONE to naprawdę proste. Sprawdź, jak zrobić wodę gazowaną w domu. Z naszego artykułu dowiesz się też, w jaki sposób działa saturator.
Woda z kranu – dlaczego to mądry wybór?
Spożywanie wody butelkowanej generuje ogromne ilości odpadów, co skutkuje dużymi problemami ekologicznymi. Według raportu Global Bottled Water Industry: A Review of Impacts and Trends, przygotowanego przez Uniwersytet ONZ, co minutę produkuje się na świecie ponad milion butelek. A – co przerażające – około 85% z nich ląduje na wysypiskach śmieci. Ich składowe w postaci mikroplastiku trafiają do wód gruntowych, mórz i oceanów[1].
[1] https://inweh.unu.edu/global-bottled-water-industry-a-review-of-impacts-and-trends/
Picie wody z kranu, do której dostęp masz w swoim domu, po prostu się opłaca.
Spożywaj ją śmiało – to ekologiczny i ekonomiczny wybór. Jest równie dobra w smaku co mineralna i wykazuje podobne do niej wartości. Zawiera minerały, jak magnez, wapń, sód, siarczany czy fluorki. Może beż żadnych obaw stać się podstawą naszej codziennej diety[1]. Spożywanie kranówki zmniejszy generowanie odpadów i nie uszczupli domowego budżetu. Jeszcze jedna zaleta kranówki – jest powszechnie dostępna.
Jeśli należysz do miłośników bąbelków, możesz także przyczynić się do ochrony środowiska, nie tracąc przyjemności z picia wody gazowanej. Do jej przygotowania potrzebny ci będzie jedynie saturator.
Czy woda z kranu jest zdatna do picia? Sprawdź! >>>
[1] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/
Korzyści z picia domowej wody gazowanej
Decydując się na wodę z kranu, i nasycenie jej bąbelkami, masz wpływ na zmniejszenie produkcji plastikowych butelek. To nie wszystko. Picie kranówki ma wiele więcej zalet:
- oszczędzasz pieniądze – biorąc pod uwagę ceny wody z miejskich wodociągów, za litr płacisz około 1 grosz. Roczne oszczędności mogą więc sięgać nawet setek złotych;
- możesz cieszyć się wodą o każdej porze, kiedy tylko zechcesz – nie obawiasz się o zapasy wody butelkowanej;
- nie potrzebujesz miejsca do przechowywania zgrzewek;
- nie musisz dźwigać butelek;
- zmniejszasz ryzyko zanieczyszczenia organizmu – woda butelkowana powinna być spożyta w ciągu doby od otwarcia. Niebezpieczeństwo stwarza również ustawienie butelki w promieniach słońca – mogą wówczas wydzielać się do wody niebezpieczne związki i mikroplastik[1].
[1] https://etermed.pl/butelka-wody-zostawiona-na-sloncu-jest-zagrozeniem-dla-twojego-zdrowia/
Delikatne bąbelki, czyli gazowanie wody z kranu. Jak zrobić wodę gazowaną w domu?
Saturator to urządzenie, dzięki któremu sporządzisz z kranówki wodę nasyconą ożywczymi bąbelkami. Możesz ją przedtem przefiltrować. Dobry saturator, jak saturator BRITA, dzięki temu, że jest wyposażony w wielorazową butelkę, pozwoli ci na przygotowanie większej ilości wody gazowanej o dowolnym stopniu nasycenia dwutlenkiem węgla.
To ty decydujesz, czy woda ma być delikatnie, średnio, czy mocno gazowana.
Korzystanie z saturatora jest wyjątkowo proste. Na początku umieść nabój z gazem w urządzeniu, po czym napełnij wodą (najlepiej przefiltrowaną w dzbanku filtrującym BRITA) znajdującą się w zestawie butelkę. Następnie wkręć pojemnik w gwint urządzenia. Pozostaje już tylko naciskać przycisk przez kilka sekund – do momentu, gdy usłyszysz syczenie. Kiedy ciśnienie w wodzie się ustabilizuje, możesz odłączyć butelkę od urządzenia i cieszyć się świeżością bąbelków.
Jak działa saturator do wody gazowanej?
Saturator wyposażony jest w specjalny nabój CO2. Dzięki niemu pod wysokim ciśnieniem nasyca wodę cząsteczkami dwutlenku węgla, tworząc orzeźwiające bąbelki. Gotowy napój można od razu spożywać. W zależności od tego, jak długo naciska się przycisk, można uzyskać dowolną intensywność gazowania (w niektórych modelach dostępnych na rynku – taką opcję ma saturator BRITA).
Na co zwrócić uwagę, wybierając saturator?
Gazowanie wody w domu powinno być łatwe i komfortowe. Dlatego istotną kwestią jest wybór saturatora. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim skup się na kilku najważniejszych cechach:
- wielkości i wyglądzie urządzenia – kompaktowy saturator nie będzie zajmował zbyt dużej przestrzeni w kuchni, a dzięki minimalistycznemu designowi wpasuje się w każdą stylistykę wnętrza;
- wydajności naboju CO2 – im większa, tym więcej napoju przygotujesz. Niektóre cylindry dostępne na rynku mogą pozwolić na sporządzenie nawet 60 litrów wody gazowanej. Nabój należy wymieniać po zużyciu;
- możliwości regulacji poziomu nagazowania wody – dzięki dawkowaniu nasycenia bąbelkami, możesz przygotować dokładnie taką wodę gazowaną, jaką preferujesz;
- pojemności butelki – przeważnie do zestawów z saturatorem dołączane są butelki wielokrotnego użycia o pojemności od 0,5 do 1 litra. Większa pojemność to dłuższa radość z picia orzeźwiających bąbelków.
Saturator BRITA sodaONE – nasyć wodę bąbelkami
Domowa woda gazowana na życzenie? Wyposaż swoją kuchnię w saturator BRITA sodaONE w zestawie ze stylową litrową butelką BRITA sodaONE (wolną od szkodliwego BPA) oraz nabojem CO2 BRITA. Czym zaskoczy cię to urządzenie? Przede wszystkim tym, że możesz korzystać z niego w dowolnym miejscu – nie wymaga podłączenia do prądu.
Saturator BRITA sodaONE daje możliwość uzyskania poziomu nagazowania wody, który będzie dostosowany do twoich potrzeb. Jeden cylinder CO2 zapewni ci przygotowanie do 60 litrów wody sodowej. A to oznacza ponad kilogram plastikowych odpadów mniej (nawet do 60 litrowych plastikowych butelek!). Oprócz tego dwutlenek węgla użyty w nabojach BRITA jest neutralny dla klimatu – biogenny – pozyskany z fermentacji kukurydzy i pszenicy.
Idealnie musująca woda z saturatora BRITA sodaONE to ekologiczna i oszczędna alternatywa dla butelkowanej wody gazowanej.
Koniec z noszeniem ciężkich zgrzewek i zastanawianiem się, gdzie tym razem je pomieścić. Saturator BRITA zajmuje niewiele miejsca. Kompaktowy rozmiar urządzenia to niejedyna jego zaleta. Wyróżnia się minimalistycznym, smukłym designem (w czarnej lub białej kolorystyce), więc odnajdzie się w aranżacji każdej kuchni. Dzięki antypoślizgowej podstawie stoi stabilnie podczas użytkowania i jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Jak używać saturatora BRITA sodaONE do wody gazowanej?
- Upewnij się, że w urządzeniu jest nabój z CO2. Jeśli nie, umieść go z w obudowie.
- Uzupełnij butelkę BRITA wodą z kranu (najlepiej przefiltrowaną) do wyznaczonego poziomu.
- Przykręć butelkę do gwintu saturatora (kręć w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara).
- Naciskaj przycisk na górze urządzenia przed 2-3 sekundy, by nasycić wodę odświeżającymi bąbelkami.
- Ciesz się domową wodą gazowaną. Możesz wzbogacić jej smak, dodając do niej wybrany syrop.
Smakowa woda gazowana w domu
Kochasz wodę gazowaną, ale równie mocno preferujesz musujące bąbelki, jak i wyrazisty smak? Możesz dodać jej aromatu dowolnym syropem do rozcieńczania. W upalne dni dorzuć do szklanki kilka kostek lodu. Dzięki temu uzyskasz pyszne orzeźwienie.
Zamiast sięgać po gazowaną wodę w butelce, generując przy tym kolejne odpady z tworzyw sztucznych, przygotuj własnoręcznie równie smaczny i gaszący pragnienie napój. W ten sposób oszczędzisz czas, pieniądze i zadbasz o otaczające cię środowisko.