Na co dzień dbanie o właściwe nawadnianie nie jest trudne. Wystarczy kilka prostych czynności, aby wyrobić u dzieci nawyk sięgania po zdrową i orzeźwiającą wodę.
Jeżeli chcemy, by nasze dziecko spożywało właściwą ilość płynów każdego dnia, zadbajmy o to, by zawsze miało wodę w zasięgu ręki. Korzystajmy z wygodnych bidonów, kubków niekapków albo tych ze słomką, by zapewnić maluchom i starszakom nieustanny dostęp do płynów. Jeżeli dziecko będzie widzieć wypełniony wodą bidon, jest większa szansa, że przypomni sobie o nawadnianiu. Świetnym pomysłem jest też korzystanie z wielorazowej butelki z wymiennym filtrem. Dzięki niej dziecko w wieku szkolnym może bez przeszkód dolewać sobie wody podczas wielogodzinnych lekcji albo korzystać z publicznych źródełek, np. w parku.
Pamiętajmy też, by dawać dobry przykład. Dzieci uczą się głównie przez naśladowanie. Prowadząc zdrowy tryb życia, uprawiając sporty, jedząc nieprzetworzone produkty oraz spożywając odpowiednie ilości wody, pokazujemy swoim pociechom właściwe postępowanie. Jeżeli preferujemy słodzone napoje, tłuste mięsa i pełne dodatków spożywczych ciastka, ciężko będzie nam namówić dzieci do innego postępowania niż nasze.
Wiele dzieci nie przepada za smakiem wody, zwłaszcza jeżeli poznały już kolorowe napoje. Nie oznacza to jednak, że stoimy na przegranej pozycji w kwestii zdrowego nawadniania naszych pociech. Możemy bowiem postawić na zdrowe dodatki, które urozmaicą smak wody, np.:
- mrożone i świeże owoce, np. maliny, truskawki, winogrona, borówki, maliny, cytryny, pomarańcze;
- zioła, np. mięta;
- warzywa, np. ogórek.
Gdy nasze pociechy nie wyobrażają sobie niegazowanych napojów, możemy skorzystać z saturatora. Przy jego użyciu bez problemu nasycimy kranówkę gazem. Zaproponowane wyżej dodatki sprawią, że woda zyska ciekawy smak, a picie jej stanie się prawdziwą orzeźwiającą i pełną bąbelków przyjemnością!
Wyrobienie właściwych nawyków dotyczących picia wody ma wiele zalet. Dzieci, które piją wystarczającą ilość płynów są mniej narażone na otyłość.
A jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uczyć dzieci o życiu w stylu zero waste, przeczytaj nasz artykuł „Ekologia dla dzieci” >>>