Self care w praktyce

Czas na domowe spa!

Self care w praktyce — zorganizuj domowe spa i zrelaksuj się!

Gonitwa myśli, natłok obowiązków, ciągłe plany do zrealizowania – jak w tym wszystkim odnaleźć siebie? Czasem wystarczy tak niewiele, by odbudować relację ze sobą. Jak dobrze o siebie zadbać? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak poprawić swoje samopoczucie i jak się zrelaksować niewielkim wysiłkiem, w prosty i skuteczny sposób. Postaw na self care – czas na to, by zatroszczyć się o siebie.

Self care – co kryje się za tym modnym wyrażeniem?

Nurt self care zyskuje od wielu lat na popularności. Jego znaczenie rośnie ze względu na to, jak świat wokół nas staje się coraz bardziej wymagający. Żyjemy intensywnie, w pędzie, w natłoku obowiązków, niedokończonych spraw, stresie. Ciągła gonitwa za czymś nie pozwala nam skupić się na sobie, gubimy gdzieś siebie w tym wszystkim.

Self care, inaczej self love bądź samoopieka, służy poprawie naszego samopoczucia. To troska o siebie, wszystkie działania, nawet niewielkie zmiany i kroki, które korzystnie i realnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne[1]. Oznacza także autorefleksję i zwiększenie świadomości na temat własnych potrzeb, upodobań i tego, co sprawia nam prawdziwą przyjemność[2].


[1] https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-rodzicow/o-co-chodzi-z-self-care

[2] Posluns, K., Gall, T.L. Dear Mental Health Practitioners, Take Care of Yourselves: a Literature Review on Self-Care. Int J Adv Counselling 42, 1–20 (2020). https://doi.org/10.1007/s10447-019-09382-w

Dlaczego samoopieka jest tak ważna? Korzyści z self care

Poświęcając sobie choć kilkanaście minut dziennie, będziesz w stanie lepiej zadbać o swoje samopoczucie. Skupienie się na self care uczy radzenia sobie ze stresem, może pomóc w obniżeniu jego poziomu. Naukowcy zgodnie twierdzą, że praktykowanie samoopieki redukuje ryzyko pojawienia się między innymi wypalenia zawodowego[1].

Oprócz tego skupienie się na sobie, zadbanie o siebie i samoakceptacja mogą w efekcie przynieść inne znaczące korzyści:

  • zwiększenie pewności siebie,
  • poczucie kontroli nad własnym życiem,
  • zwiększenie asertywności i umiejętności wyznaczania granic,
  • poprawę radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach i pod presją czasu,
  • łatwiejsze podejmowanie decyzji,
  • rozwijanie nowych pasji,
  • chęć do działania i realizowania się w czymś,
  • poprawę relacji z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi.


[1] Posluns, K., Gall, T.L. Dear Mental Health Practitioners, Take Care of Yourselves: a Literature Review on Self-Care. Int J Adv Counselling 42, 1–20 (2020). https://doi.org/10.1007/s10447-019-09382-w

Nie traktuj self care jako przykry obowiązek – znajdź swój rytm

Staraj się nie powiązywać praktykowania self care z presją, poczuciem winy czy wewnętrznym przymusem. Wiele osób zmaga się z przekonaniem, że muszą być nieustannie produktywne, a odpoczynek to tylko strata czasu. Niepotrzebnie! Troska o własne potrzeby i odczuwanie szczęścia to jedna z ważniejszych części naszego życia.

Tak zwany syndrom oszusta dodatkowo sprawia, że trudno nam zaakceptować własne potrzeby i postawić siebie na pierwszym miejscu. Jak z tym walczyć? Naucz się wdzięczności, samoakceptacji i poważnie traktuj relacje ze sobą. Działania w praktykowaniu self care powinny wynikać z troski o siebie, a nie być kolejnym punktem na liście rzeczy do zrobienia.

Znajdź swój rytm – jeśli najlepiej relaksujesz się przy książce i herbacie, nie zmuszaj się do medytacji. Jeśli ruch daje ci energię, postaw na aktywność fizyczną. Każdy sposób dbania o siebie jest dobry, o ile sprawia ci radość i pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

Jak o siebie zadbać? Kilka kroków, które sukcesywnie poprawią samopoczucie

Nie musisz od razu wprowadzać wielkich zmian. Wystarczy kilka drobnych kroków, które w dłuższej perspektywie przyniosą realne efekty.

Znajdź czas na drobne przyjemności w ciągu dnia, które poprawią nastrój i pomogą się zrelaksować. To może być kąpiel przy świecach zapachowych, wieczór z książką i gorącą czekoladą, czas spędzony na świeżym powietrzu lub chwila na praktykowanie wdzięczności.

Dowiedz się, jaka aktywność sprawia ci największą radość, i nie miej wyrzutów sumienia, że stawiasz na czas na siebie – dobra relacja z samym sobą jest równie ważna, co z innymi ludźmi.

Zobacz, jak wprowadzić w życie zdrowe nawyki >>

Zadbaj o regularne nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne picie wody pozwala uniknąć uczucia zmęczenia, poprawia koncentrację i termoregulację ciała oraz redukuje ryzyko pojawienia się bólu głowy. Woda pomaga w detoksykacji organizmu, polepsza trawienie i dba o właściwą ruchliwość stawów[1].

Postaw na małe zmiany – zacznij pić kranówkę. Będziesz żyć w świadomości, że robisz coś dobrego dla planety (generujesz mniej plastiku, pozbywając się wody butelkowanej), a przy tym dbasz o swój budżet (kranówka jest znacznie tańsza od wody butelkowanej).

Jeśli chcesz poprawić smak wody z kranu, zacznij ją filtrować – miej zawsze w kuchni szklany dzbanek filtrujący BRITA, który pozbywa się niechcianych cząsteczek. Znajdujący się w nim wkład filtrujący MAXTRA PRO Pure Performance redukuje chlor i metale, filtruje śladowe zanieczyszczenia i i substancje negatywnie wpływające na smak wody oraz zmiękcza ją.


[1] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

Dobry sen to dobrze rozpoczęty dzień

Zanim położysz się do łóżka, zadbaj o wieczorny rytuał wyciszenia. Nie korzystaj przed snem z ekranów (odłóż telefon na bok!) przynajmniej przez 30 minut przed snem, włącz kojącą muzykę, przygotuj dyfuzor zapachowy, postaw w sypialni szklankę wody. Tak drobne zmiany mogą pomóc w lepszym zasypianiu i spokojnym śnie.

Może to zabrzmi banalnie, ale sen to samo zdrowie. Odpowiednia jego dawka oznacza lepsze samopoczucie za dnia, więcej energii, znacznie większą koncentrację. Oprócz tego może pomagać w redukcji stresu. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej zadbać o relacje ze sobą.

Lepsza dieta, więcej ruchu

Ruch, nawet w postaci krótkiego spaceru czy rozciągania, poprawia krążenie, dodaje energii i pomaga rozładować napięcie. Staraj się więc choć raz dziennie poświęcić czas na 15 minut ćwiczeń, choć to nie powinno być poświęceniem – źle to ujęliśmy – wygospodaruj odrobinę czasu na trening owocujący lepszym samopoczuciem. ;) Zacznij od prostych rzeczy, które lubisz.

W nurcie self care najważniejsze jest stawianie siebie na pierwszym miejscu – a dobra dieta jest tu niezwykle istotna. Żywność bogata w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i mikroelementy korzystnie wpłynie na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie musisz się forsować skomplikowanymi przepisami, szczególnie gdy nie lubisz gotować. Na początek możesz po prostu wprowadzić jedno ulubione warzywo i jeden ulubiony owoc dziennie. Czasem chodzi po prostu o zmianę nawyków, resztę wypracujesz z czasem.

Zadbaj o umysł

Równowaga psychiczna jest tak samo ważna jak kondycja fizyczna. Znalezienie czasu na rozwój osobisty, medytację, naukę nowych umiejętności czy pogłębianie pasji pomagają w redukcji stresu i budowaniu większej świadomości siebie. Znalezienie momentu na refleksję i uspokojenie myśli może znacząco poprawić jakość życia.

Niektórzy polecają tak zwany journaling, czyli prowadzenie pamiętnika. To sposób na autorefleksję, wyrzucenie z siebie negatywnych myśli i ćwiczenie systematyczności. Spróbujesz?

Jak się zrelaksować w domu? Postaw na absolutne self care – zorganizuj domowe spa

Wiemy z doświadczenia, że domowe spa to doskonały sposób na odprężenie i regenerację po długim dniu. Nie musisz wychodzić do luksusowego salonu ani wyjeżdżać za miasto do ośrodka na zabiegi, by zadbać o swoje ciało i umysł.

Doskonałą atmosferę relaksu z powodzeniem stworzysz w domowym zaciszu. Zadbaj o chwilę tylko dla siebie – rób to jak najczęściej! Znajdź swój sposób, jak się zrelaksować w domu.

Jak zrobić domowe spa? Co będzie ci potrzebne?

Domowe spa kojarzy się przede wszystkim z ciepłą kąpielą. Ale to nie wszystko! Obejmuje też pielęgnację twarzy i ciała, masaż i aromaterapię. W zatroszczeniu się o siebie od zewnątrz i wewnątrz pomogą ci:

  • pachnące kosmetyki tworzące otulającą pianę w kąpieli;
  • kule musujące i sole do kąpieli;
  • olejki eteryczne, szczególnie kojące lawendowy i eukaliptusowy;
  • kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała jak kremy, balsamy, olejki, maseczki i peelingi;
  • kamień gua sha, wałek jadeitowy czy szczotka z włosiem do masażu twarzy i ciała;
  • świece zapachowe;
  • nastrojowe oświetlenie;
  • muzyka relaksacyjna.

Relaks w domu – medytacja, joga, audiobooki

Domowe spa nie musisz oznaczać wyłącznie zabiegów kosmetycznych – postaw na relaks w innej postaci, na przykład ułóż się wygodnie na łóżku i przesłuchaj audiobook, przeczytaj książkę, szydełkuj, rysuj. Rób wszystko, co kochasz, co TOBIE sprawia przyjemność.

A co powiesz na jogę i medytację? To fenomenalne metody odprężenia i redukcji stresu. Nawet kilkanaście minut dziennie takich ćwiczeń może pomóc ci w wyciszeniu się, poprawie koncentracji i ogólnej harmonii ciała oraz umysłu. Joga wzmacnia i uelastycznia ciało, a przy tym pomaga w regulacji oddechu i uspokaja myśli. Medytacja z kolei uczy świadomego oddychania i pozwala oderwać się od codziennego chaosu.

I pamiętaj – nie obwiniaj się, gdy danego dnia nie udało ci się zadbać o siebie w natłoku obowiązków. Wrócisz do praktykowania self care kolejnego dnia. 😉