2560x1160_BRITA_Overview_Butelka Active_nalewanie

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Sprawdź!

Woda z kranu czy woda w butelce – która jest zdrowsza?

Butelki plastikowe to zmora dzisiejszych czasów. Jako odpady są zagrożeniem dla środowiska naturalnego, szczególnie oceanicznego. Czy jednak rezygnacja z wody w butelce na rzecz kranówki to dobry pomysł? Czy dla dobra naszej planety możemy pić wodę z kranu? Czy woda z kranu jest zdrowa?

Czy można pić wodę z kranu?

W trosce o dobro środowiska i podreperowanie domowego budżetu, coraz częściej zastanawiamy się nad zmianami nawyków. Obok segregacji odpadów, wykorzystywania własnej torby na zakupach czy oszczędzaniu zużycia wody, myślimy o rezygnacji z wody butelkowanej. Choć zmniejszy to generowanie śmieci, to czy nie odbije się na naszym zdrowiu? Czy możemy pić wodę z kranu?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu kranówka nie była całkowicie zdatna do picia, obecnie nie ma żadnych przeciwskazań, byśmy sięgali po nią w celu nawodnienia się. Jakość wody z kranu jest stale nadzorowana pod kątem różnych parametrów np. mikrobiologicznych, chemicznych czy nawet promieniotwórczych. Monitoruje się między innymi obecność substancji takich jak:

  • mikroorganizmy (szczególnie bakterie grupy coli);
  • azotyny i azotany;
  • jony amonu;
  • glin;
  • żelazo;
  • chlor;
  • fluorki;
  • rtęć.

Co więcej, w badanej wodzie stale określa się smak, barwę, mętność, pH (stężenie jonów wodoru), zapach i przewodność elektryczną[1].

Gdy zachodzi taka potrzeba, dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa w określonych miejscach zaopatrzenia w wodę – zgodnie z normą PN-EN 15975 Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę do spożycia: wytyczne dotyczące zarządzania kryzysowego i ryzyka. Część 2: Zarządzanie ryzykiem – mogą być monitorowane dodatkowe parametry[2].


[1] Wykaz oznaczeń wykonywanych w próbkach wody znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/badania-wody

[2] Kamińska A., Strzemieczna A., Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Kompedium, GIS, 2018 (https://www.gov.pl/web/gis/woda-do-spozycia-przez-ludzi-kompendium)

Woda z kranu ma mnóstwo zalet

Picie wody z kranu niesie wiele korzyści. Rezygnacja z wody butelkowanej to nie tylko zmniejszenie generowania odpadów, lecz także duża oszczędność. Koszt kubika (1000 litrów) kranówki, to przeważnie 10-12 zł (szczegółowa stawka zależna jest od cennika określonego w danej miejscowości lub gminie/punktach ujęć wody). Wychodzi więc, że za litr wody z kranu nie zapłacimy zwykle więcej niż 1 grosz – a to duża różnica w porównaniu z tą butelkowaną.

Nie możemy też zapominać, że kranówka jest powszechnie dostępna. W krajach Europy Zachodniej jest często podawana w restauracjach za darmo do posiłku. W Polsce jeszcze kilka lat temu restauratorzy niechętnie podzielali to podejście, dziś już coraz więcej właścicieli lokali gastronomicznych nie widzi niedogodności w podaniu gościom szklanki wody z kranu. Według raportu Fundacji Sendzimira z 2015 roku Woda z kranu na salonach? 37 na 94 restauratorów miało wątpliwości co do jakości wody, a 21 obawiało się reakcji klientów na podanie kranówki. I choć większość z nich niechętnie zaproponowałoby wodę z kranu gościom, to aż 67% bez problemu podałoby ją na życzenie[1].


[1] https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/Raport_Woda-z-kranu-na-salonach.pdf

Obecnie darmowa kranówka w polskich restauracjach nikogo już nie dziwi. Zmieniła się świadomość i podejście do jakości wody z kranu – coraz więcej osób nie dostrzega różnic między nią a wodą butelkowaną. W przypadku restauratorów pozostają jedynie obawy utraty zysków, które generuje woda w butelce, w przeciwieństwie do darmowej wody z kranu[1].

Jakie jeszcze są zalety kranówki? Dzięki temu, że jest powszechnie dostępna i w zasadzie każdy ma do niej dostęp w domu, znika potrzeba dźwigania ciężkich zgrzewek wody w butelce, co jest korzystne dla naszego kręgosłupa. Wybór wody kranowej to też oszczędność czasu.


[1] https://kulinaria.trojmiasto.pl/Darmowa-woda-w-restauracji-Standard-czy-luksus-n166864.html

Czy woda z kranu jest równie zdrowa jak woda butelkowana?

Woda z kranu jest równie wartościowa i smaczna co woda butelkowana. Zawiera szereg dobroczynnych pierwiastków. Między kranówką a wodą butelkowaną nie ma diametralnych różnic, zarówno jeśli chodzi o smak i zapach, jak i o właściwości zdrowotne. W ten sam sposób nawadnia i dostarcza cennych mikro- i makroelementów.

Kranówka i woda z butelki mogą się jedynie różnić stężeniem danych składników mineralnych, jak sole, wapń, potas, sód czy magnez.

Woda z kranu miewa podobne parametry do wód: źródlanej oraz mineralnej niskozmineralizowanej, które są zdatne do picia przez większość osób (tych o wysokiej mineralizacji, na przykład z dużą zawartością sodu, nie powinny przyjmować osoby, które mają problem z nadciśnieniem lub z chorobami nerek)[1].


[1] https://pijwode.pwik.oswiecim.pl/Mineraly-w-naszej-wodzie-26.html

Butelki plastikowe – niekorzystne nie tylko dla planety

Powszechnie wiadomo, że wybór kranówki jest dobry dla środowiska naturalnego. Ograniczenie zużycia plastiku to niejedyny powód. Coraz więcej badań wskazuje, że przez plastikowe butelki do wód powierzchniowych, zbiorników wodnych, jak oceany i morza, dociera mikroplastik[1]. Stanowi on zagrożenie dla organizmów żyjących nie tylko w wodzie, lecz także na powierzchni – również dla ludzi.

Woda z butelki może także być niebezpieczna, gdy jest niewłaściwe przechowywana. Nie powinna być wystawiana na działanie promieni słońca, ponieważ ciepło może powodować uwalnianie się szkodliwych związków z plastiku do wody. Jest to o tyle kłopotliwe, że nie zawsze mamy pewność, jak przechowywana była w sklepie. Do tego zaleca się, by wypić ją w ciągu 12 godzin po otwarciu, a spożywanie jej bezpośrednio z butelki przyspiesza rozwój mikroorganizmów.


[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969721039565#bb0120

Niestety, choć znamy konsekwencje nadmiernego spożycia wody butelkowanej, jej konsumpcja wciąż gwałtownie wzrasta na całym świecie[1]. Trend ten ma swoje podłoże w stałym braku zaufania ludzi do jakości wody z kranu.


[1] https://www.iflscience.com/bottled-waters-environmental-impact-costs-3500-times-more-than-tap-water-study-estimates-60580

Dobrym rozwiązaniem może okazać się filtrowanie kranówki. Filtry oczyszczają wodę z kranu z niekorzystnych dla organizmu związków, także z mikroplastiku.

Takie działanie wykazują filtry BRITA. Dla wygody można zainstalować filtr nakranowy BRITA On Tap, który montuje się bezpośrednio na kranie kuchennym, co stanowi nieograniczone źródło smacznej i czystej wody. Doskonałym rozwiązaniem są również dzbanki filtrujące BRITA. A jeśli chcemy mieć świeżą wodę pod ręką na spacerze bądź podczas wysiłku fizycznego, bezsprzecznie przydatnymi akcesoriami staną się butelki filtrujące BRITA – orzeźwiająca woda wszędzie tam, gdzie jesteśmy.

A gdy wolimy bąbelki? Czy gazowana woda butelkowana to jedyne rozwiązanie?

Miłośnicy wody gazowanej, którzy chcą zadbać o środowisko, między innymi ograniczając zużycie plastiku, wciąż mogą przejść na picie wody z kranu. Obecne rozwiązania pozwalają uzyskać wodę gazowaną w domowym zaciszu bez potrzeby generowania dodatkowych odpadów z tworzywa sztucznego. W jaki sposób?

Wodę gazowaną uzyskamy za pomocą specjalnego saturatora BRITA, który gwarantuje orzeźwiające efekty.

Przemieni zwykłą kranówkę w świeżą, nasyconą bąbelkami wodę. Saturator BRITA sodaONE jest łatwy i komfortowy w użyciu. Wystarczy napełnić butelkę wodą z kranu (najlepiej przefiltrowaną w dzbanku lub przy użyciu filtra nakranowego), dodać pożądaną ilość gazu – nacisnąć przycisk, a stanie się magia.