Czy wiesz, że powszechne wykorzystywanie plastiku rozpoczęło się dopiero po II wojnie światowej? Tworzywa sztuczne, w takiej formie, jakiej je dziś znamy, towarzyszą nam zaledwie kilka dekad, a już stały się ogromnym problemem globalnym zagrażającym środowisku[1].
Z czego powstaje plastik? Jego głównymi składnikami są paliwa kopalne – gaz ziemny i ropa naftowa. W rafinerii ropę naftową poddaje się procesom destylacji, która polega na wydzieleniu frakcji[2]. W ten sposób uzyskuje się naftę, którą przeprowadza się przez proces zwany krakowaniem[3].
Na drodze kolejnych skomplikowanych procesów uzyskuje się polimery syntetyczne (plastomery i elastomery):
- polipropylen,
- polietylen,
- poliwęglan,
- poliuretan.
Oczywiście oprócz polimerów w skład plastiku wchodzą też inne surowce, często w śladowych ilościach, np. stabilizatory, antyutleniacze, antystatyki czy uniepalniacze[4].
Monomery wykorzystywane do produkcji plastiku (np. etylen i propylen), które podczas katalizy wiążą się w polimery, pochodzą z kopalnych węglowodorów i nie ulegają biodegradacji. Masowo gromadzą się w środowisku naturalnym, nie rozkładając się i zagrażając życiu organizmów żywych, zarówno na lądzie, jak i w morzach i oceanach[1].
Bioplastik jest również tworzony z polimerów. Jednak w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, niektóre z tych polimerów są całkowicie biodegradowalne (nie wszystkie) – przykładem jest PLA (poliaktyd) pozyskiwany ze skrobi, mleka bądź cukru.
[1] Roland Geyer et al. Production, use, and fate of all plastics ever made.Sci. Adv.3,e1700782(2017).DOI:10.1126/sciadv.1700782
[1] Roland Geyer et al. Production, use, and fate of all plastics ever made.Sci. Adv.3,e1700782(2017).DOI:10.1126/sciadv.1700782
[2] https://cortexch.com/blog/z-jakich-surowcow-powstaja-tworzywa-sztuczne/
[3] https://swiatoze.pl/jak-powstaje-plastik-proste-wyjasnienie-krok-po-kroku/
[4] https://cortexch.com/blog/z-jakich-surowcow-powstaja-tworzywa-sztuczne/