Twardość wody a kawa

Jak dobrać wodę do kawy?

Twardość wody a kawa – jak dobrać wodę do kawy?

Czym jest twardość wody? Jaka powinna być woda do kawy, by wydobyć jej najlepszy aromat?

Jak to się dzieje, że kawa przygotowana z tych samych ziaren może smakować inaczej w różnych miejscach? Sekret jej smaku może tkwić w jakości wody, a konkretniej – w jej twardości. Jest zależna głównie od ilości wapnia i magnezu. Twardość wody to parametr, który wiele osób ignoruje, ale dla niektórych baristów i miłośników dobrej kawy to niezwykle istotny aspekt. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Stań się specjalistą w parzeniu kawy, poznając najważniejsze informacje o twardości wody.

Czym jest twardość wody i jak się ją określa?

Twardość wody jest parametrem określającym ilość soli mineralnych. Im ich wyższe stężenie, tym bardziej twarda woda. Za osad powstający w czajniku i innych urządzeniach AGD odpowiadają głównie węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu[1].


[1] https://zwik.bialobrzegi.pl/3-co-to-jest-twardosc-wody.html

Minerały w wodzie

Sole mineralne zawarte w wodzie odpowiadają za jej jakość i odczyn pH, a także smak i zapach. Mogą znaleźć się w niej między innymi:

  • sole wapnia i magnezu (krzemiany, węglany, wodorowęglany);
  • chlorki;
  • siarczany;
  • azotany[1] [2].

Twardość wody w naszych kranach może być różna w zależności od wodociągów. Przeważnie jednak kranówka w Polsce jest określana jako średnio twarda.

W naszym kraju obowiązuje, zgodnie z Rozporządzenia Ministra Zdrowia Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U.2017 .poz. 2294), norma dot. twardości w przedziale 60-500 mg CaCO3/l[3].

Minerały, takie jak wapń i magnez, są decydujące dla smaku kawy. Ich obecność sprawia, że napój zyskuje na intensywności i głębi aromatu. Jednak zbyt duża ilość tych pierwiastków – szczególnie wapnia – może sprawić, że kawa traci swój wyrazisty smak, staje się płaski i mniej aromatyczny, mdły. Niepożądany w wodzie jest także chlor, który negatywnie wpływa na odbiór aromatu napojów kawowych.

Dlatego nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni każdego kawosza powinny być dzbanki filtrujące bądź filtry podzlewowe jak filtr podzlewowy BRITA mypure P1. Wyłapują niechciane cząsteczki, zmiękczając wodę i poprawiając jej smak (potrafią zatrzymać chlor, a także redukują metale, takie jak ołów i miedź).


[1] https://www.hydrosfera-jozefow.pl/fileadmin/user_upload/PDF/twardosc_opracowanie.pdf

[2] https://zwik.bialobrzegi.pl/3-co-to-jest-twardosc-wody.html

[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf

Skala twardości wody

W Polsce jakiś czas temu stosowano wiele jednostek twardości wody jak stopnie niemieckie, francuskie czy angielskie. Obecnie obowiązuje stopień amerykański – 1 mg CaCO3/l[1].


[1] https://www.hydrosfera-jozefow.pl/fileadmin/user_upload/PDF/twardosc_opracowanie.pdf

Miękka woda występuje niezwykle rzadko w polskich kranach, a szkoda (powiedziałby niejeden miłośnik dobrej kawy J). Takimi parametrami charakteryzuje się przeważnie deszczówka bądź woda pochodząca z potoków górskich.

Jaka jest twoja kranówka? Test twardości wody

Jeśli zastanawiasz się, jaką twardość ma woda w twoim domu, najprostszym sposobem jest wykonanie testu – kropelkowego lub paskowego. Taka metoda wykaże poziom twardości wody w kranie w ciągu kilku minut. Testery paskowe są też dołączane do nowo zakupionych sprzętów AGD, na przykład do ekspresów do kawy.

W celu pełniejszych badań jakości wody w kranie, przygotuj próbkę, którą przekażesz do laboratorium w swojej okolicy. Badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody mogą wykonać specjaliści w Dziale Laboratoryjnym Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Takie badania będą bardziej szczegółowe, ale musisz liczyć się z kosztem i czasem oczekiwania na wyniki.

Warto regularnie sprawdzać jakość kranówki, by móc działać zapobiegawczo w celu przedłużenia żywotności urządzeń. Miej też na uwadze, że jakość wody w kranie może oddziaływać na twoje włosy i skórę.

Dowiedz się, czy twarda woda szkodzi włosom>>>

Jak twardość wody wpływa na smak kawy?

Minerały zawarte w wodzie wpływają na głębię smaku kawy. Przy wysokiej zawartości wapnia, napój może stracić intensywność i swój charakterystyczny aromat. Jej smak staje się bardziej płaski i mdły, choć może też stawać się bardziej kremowy. Magnez z kolei podkreśla owocowe niuanse w napoju[1].

Miękka woda za to może powodować, że kawa stanie się zbyt gorzka[2]. Odpowiedni poziom minerałów pozwala wydobyć głębię aromatów i bogactwo smaku, co szczególnie docenią osoby preferujące espresso.

Co ciekawe, zawartość niektórych minerałów może też wpływać na czas parzenia kawy. Dotyczy to w szczególności węglanów i wodorowęglanów przy nadmiarze jonów sodu, które opóźniają ten proces[3].

Smak kawy zmieniają też metale zawarte w wodzie. Żelazo i miedź, które mogą się przedostawać do obiegu ze starych rur, sprawiają, że napoje nabierają metalicznego posmaku. Zdarza się to jednak sporadycznie, głównie w bardzo starym budownictwie.


[1] https://www.pactcoffee.com/blog/best-water-for-coffee-brewing

[2] BRITA, Rodzaje wody i ich wpływa na kawę

[3] L. Navarini, D. Rivetti, Water quality for Espresso coffee, Food Chemistry, Volume 122, Issue 2, 2010

Jak dobrać wodę do kawy?

Idealna woda do kawy powinna być wolna od substancji, które mogą negatywnie wpływać na smak. Dotyczy to przede wszystkim chloru. Powinna też zawierać umiarkowaną ilość minerałów, szczególnie wapnia i magnezu.

Według Speciality Coffee Association woda do kawy powinna być miękka, na poziomie ok. 150-175 mg CaCO3/l. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, w kranach w Polsce płynie raczej średnio twarda woda, co oznacza, że przed zaparzeniem ziaren, warto ją przefiltrować, aby delikatnie ją zmiękczyć.

Ważny jest także odczyn pH stosowanej wody. Ten powinien wynosić ok. 6,5-7,5[1].

Czy woda mineralna nadaje się do parzenia kawy? Tak, możesz jej używać do przygotowywania swojego ulubionego napoju. Miej jednak na uwadze dwie kwestie:

  • wody mineralne mogą się znacząco różnić od siebie składem, jedne będą zawierały więcej jonów wapnia i magnezu, inne – mniej;
  • przyczyniasz się do generowania odpadów z tworzyw sztucznych – kranówka jest bardziej ekologiczną, a przy tym oszczędniejszą opcją.


[1] https://www.pactcoffee.com/blog/best-water-for-coffee-brewing

Woda filtrowana – najlepszy wybór do kawy

Dlaczego jesteśmy tak tego pewni? Filtry zmiękczają wodę i usuwają niepożądane związki, m.in. chlor, wpływają na walory smakowe kawy. Pomagają wydobyć głębie aromatu z zaparzanych ziaren i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu używanej wody.

Oprócz tego filtrowanie wody pośrednio przedłuża żywotność urządzeń i sprzętów – ekspresów do kawy i czajników elektrycznych.

Wierzymy, że filtry BRITA pozwolą ci na eksperymentowanie w kuchni z najróżniejszymi gatunkami ziaren i odkrywanie ich prawdziwego aromatu.

Twardość wody a kawa – nie chodzi tylko o smak!

Pamiętaj, że twardość wody wpływa nie tylko na smak kawy. Ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o żywotność często używanych małych i dużych sprzętów AGD. W wielu przypadkach minerały powodują odkładanie się kamienia, tak zwanego osadu, który może w przyszłości uszkadzać urządzenia. Zgubny bywa też wysoki poziom chlorków i siarczanów. Może sprzyjać pojawianiu się korozji[1].


[1] BRITA, Rodzaje wody i ich wpływa na kawę